İçişleri Bakanlığı’nca kanun hükmünde kararname (KHK) kapsamında görevlendirme yapılan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan birimde yer alan 6 kişilik Turizm Zabıta Ekibi, tarihi Sur İlçesi’nde hizmet vermeye başladı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Bircan, 2 Kasım 2016’da Büyükşehir Belediyesi’ne görevlendirilen Cumali Atilla ile kentteki çalışmaların hız kazandığını söyledi. Başkan Atilla’nın talimatları doğrultusunda vatandaşlara daha iyi hizmet vermek için çalışmalarının bütün hızıyla sürdüğünü ifade eden Bircan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca tarihi Sur İlçesi’nde Hazreti Süleyman Camisi ve çevresinde yapılan düzenlemenin ardından, alanın halkın hizmetine sunulduğunu belirtti.Bircan, “Hazreti Süleyman Camisi’nin çevresi daha önce böyle değildi, girilemeyecek haldeydi. Şimdi peyzaj çalışması yapıldı, surların çevresi tamamen temizlendi ve halkımızın hizmetine sunuldu.” dedi.

“Rehber görevi görüyorlar”

turizmzabita2

Belediyenin eski yönetimi tarafından daha önce kurulan turizm zabıta biriminin aynı yönetim tarafından lağvedildiğini anımsatan Bircan, belediyenin yeni yönetimi tarafından gelen turistlere daha iyi hizmet vermek için tekrar bu zabıta birimini oluşturduklarını bildirdi. İlk etapta ekipte 6 kişinin yer aldığını, daha sonra ihtiyaç dahilinde bu sayının artırılacağını aktaran Bircan, “Arkadaşlarımız, Almanca, Fransızca, İngilizce, Arapça, Kürtçe ve Zazaca biliyor. Hiçbir yerde böylesi dil bilen turizm zabıtasına rastlayamazsınız. Arkadaşlarımız sadece dil değil aynı zamanda buranın kültürel yapısını biliyor. Buranın kültürünü gelen turistlere yabancı dilde anlatabiliyorlar. Rehber görevi görüyorlar. Arkadaşlarımız içinde arkeolog ve eğitmen olanlar var. Buranın kültürel yapısı hakkında bilgi sahibi olmaları artı bir avantajdır.” diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Hadrianaupolis Antik Kenti kazılarında kilise bulundu