Yenimahalleli çocuklar Anıtkabir’de

Yenimahalle Belediyesi, Ankara Gönüllü Takımı ile dört yıldır birlikte yürüttüğü “Abla-Ağabey Projesi” kapsamında üniversiteli gönüllülerden eğitim alan çocukları Anıtkabir’e götürdü.

Etkinlikler kapsamında Yakacık, Çiğdemtepe ve Pamuklar bölgelerinde eğitim verdikleri 60 çocuğu, Ata’nın huzuruna çıkaran 50 gönüllü, aynı zamanda miniklere Anıtkabir’de gezisinde rehberlik de etti.

Çoğu Anıtkabir’i ilk kez gördü

Aralarında ilk kez Anıtkabir’i gören çocukların da olduğu gezide, miniklerin heyecanları dikkatten kaçmadı. Meraklı gözlerle Aslanlı Yol’dan geziye başlayan öğrenciler bol bol fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedi.

Öğrencilere Aslanlı Yol ’un hikâyesini anlatan Rehber, “262 metre uzunluğundaki yolun iki yanında, oturmuş halde 24 aslan heykeli bulunmaktadır. Bu sayı 24 Oğuz Boyu ’nu temsil eder. Çift çift sıralanmış aslanlar, Türk milletinin birlik ve beraberliğini simgeler. Anadolu’da uygarlık kuran Hititler’in sanat üslubu ile yapılan aslan heykelleri, kuvvet ve sükûneti de anlatır. Yol traverten taşları ile döşelidir. Taşların aralıklı dizilmesi sebebiyle yürüyenler, yere bakarak ilerlemek zorunda kalır ki bu da Anıtkabir’e yaklaşan kişinin başını eğik tutmasını sağlar” dedi.

Şaşkınlık içinde rehberlerini dinleyen çocuklar, öğrendikleri bilgiler karşında rehber öğretmenlerini alkışladı.

Sadece onlara eğitim vermekle kalmıyoruz”

Proje kapsamında sadece miniklere eğitim vermekle kalmıyoruz diyen gönüllüler, “Aynı zamanda turistik ve kültürel geziler düzenleyerek onların ülkelerini tanımalarını ve sosyalleşmelerine de katkıda bulunuyoruz. Buna imkan sağlayan Yenimahalle Belediyesine teşekkür ederiz” dedi.img_8052

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Başkan Fatma Şahin, öğretmenlere ev müjdesi verdi