Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ODTÜ, yapılması planlanan tünelin kampüs alanının yüzeyine zarar vermeyecek şekilde yapılmasını kararlaştırdı.

Ankara Valiliği, ODTÜ Teknokent Kavşağı ile 1071 Malazgirt Bulvarı arasında bağlantıyı sağlayacak tünel ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, tünelin, kampüs alanının üst yüzeyine zarar vermeyecek şekilde yapılmasının kararlaştırıldığı belirtildi. Protokolde tünelin giriş ve çıkışındaki kavşak bağlantı alanlarında gerektiğinde aç-kapa imalatları yapılması ve tahribatın minimum seviyede tutulması öngörülüyor. Tünel projesi, üniversitenin gözetim ve mutabakatı çerçevesinde yürütülecek.

Ağaçların yerini ODTÜ gösterecek

Tünel, Aysel Sabuncu Yaşam Merkezi’nin bulunduğu bölgeden başlayan ve üniversite arazisinin sınırına en yakın bölgelerinden geçecek. İncek Bulvarı’na ve sonrasında Ankara Çevre Otoyolu’na bağlanacak tünelin, Jandarma Komutanlığı Hava Radar arazisi bölgesine kadar olan ve ODTÜ alanında kalan 4,8 kilometrelik kısmının yapımına karar verildi. Proje kapsamında nakledilecek veya kaldırılacak ağaç ve çalı gruplarının 2 katından az olmamak üzere, üniversitenin göstereceği alanlara dikim yapılacak. Ayrıca yol güzergahının her iki tarafında kalan kısımlar, Ankara Büyükşehir Belediyesince ağaçlandırılacak. Yol için kullanılan 36 hektarlık alan karşılığı olarak üniversite alanına bitişik veya en yakın bölgeden 36 hektardan az olmamak üzere alan, Ankara Valiliğinin koordinasyonunda ODTÜ’ye tahsis edilecek.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Başakşehir Belediyesi 60 okulu onardı