Kayseri’nin Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, ODTÜ Konağı olarak bilinen yapının aslına uygun onarılarak, hizmete sunulacağını bildirdi.

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Gülük Mahallesi’nde yer alan ve Kayseri kültür yapıları içinde nadir sivil eserlerden biri olan ve ODTÜ Konağı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Büyükkılıç, konağın aslına uygun olarak onarılıp hizmete sunulacağını bildirdi. Büyükkılıç, tescil kayıtlarında “Hacı Mehmet Türkaslan Evi” olarak geçen yapının, sivil mimarinin en güzel eserlerinden birisi olarak günümüze kadar ayakta durmayı başaran ender eserlerden birisi olduğunu ifade etti.

“Belediyeye tahsis edildi”

Başkan Dr.Memduh Büyükkılıç, “Melikgazi Belediyesi ile Ortadoğu Teknik Üniversitesi arasında 2015 yılında yapılan protokolle yapının kullanımı Melikgazi Belediyesi’ne tahsis edildi.Konak Kayseri Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından taşınmaz kültür varlığı olarak tescillidir. 2015 yılında başlatılan temizlik ve kazı çalışmalarının ardından projelendirme çalışması yapıldı. 2017 yılında onaylanan projelerin ihalesi yapılarak yapının restorasyonuna başlandı. ODTÜ Konağı aslına uygun olarak onarılmasının ardından sosyal ve kültür evi olarak kullanılacaktır” dedi.

“Gelecek kuşaklara emanet edilecek”

Konağın, gelecek kuşaklara hizmet vermeye devam edeceğini anlatan Büyükkılıç, şunları söyledi:
“Taş kemerli yapısı ve o döneme ait ahşap ve alçı süsleme sanatının en güzel örnekleri bu konakta sergilenmiştir. Bu yapı hem kullanılan yapı malzemesi, hem işçilik hem de sanat tarihi için bir Anadolu Kültür eseridir. Projesi ve kullanılan yapı malzemeleri ve mimari yapısı itibariyle 19. yüzyıl Anadolu aile yapısının yaşantısını gözler önüne sermektedir. Melikgazi Belediyesi tarafından 2015 yılı itibariyle restorasyonu için ele alınan 37. tarihi yapıdır. Melikgazi Belediyesi yine bir tarihi mekana dokunuş yaparak kültürel mirasa sahip çıkıp gelecek kuşaklara emanet edecektir.”

Facebook Yorumları
İnceleyin:  İstanbul'un anıtsal yapılarında güçlendirme çalışmaları sürüyor