Melikgazi Belediyesi, Erciyes Üniversitesi yerleşkesinde 62 bin metrekarelik alanda “botanik park” yapmak için kolları sıvadı.

Kayseri’nin Melikgazi Belediyesi, ilçeye yeşil alanlar kazandırmak için çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Belediye, bu kez de, Erciyes Üniversitesi yerleşkesinde 62 bin metrekarelik alanda botanik park yapmak için kolları sıvadı. Park müjdesini ise Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç verdi. Büyükkılıç, botanik park alanı oluşturacaklarını ve herkesin bu park içerisinde hem gezi alanları gezerek hoş vakit geçireceklerini hem de bitki türleri hakkında bilgilendirileceğini bildirdi.

“Kayseri’de yine bir ilk”

Büyükkılıç, yapılacak bu botanik park ile bitkisel araştırma ve bilimsel çalışmalara açık olan bu alanın Kayserliler’e ve doğaseverlere kazandırılacağını ifade etti. Büyükkılıç, botanik park içerisinde spor için yürüyüş ve koşu yolları, bisiklet yolları, doğal göl ve dere yatağı, kültür fizik aletleri, masa tenisi alanları ve at ile doğal yürüyüş parkuru, dağ yürüyüşü alanları bulunacağını belirtti.

“Keyifli anlar sunacak”

Büyükkılıç, botanik park içerisinde Kayseri’ye özgü ve Kayseri ile bütünleşen doğal ağaç çeşitleri, bitki çeşitleri, gül, çalı çeşitleri ile çok miktarda özellikle doğal göl ve dere boyunca Gilaburu bitkisinin yer alacağını kaydetti. Başkan Büyükkılıç, “Erciyes Üniversitesi artık bir dünya üniversitesidir. Araştırmalara açık ve dünya bilimine araştırmaları ile yön vermektedir. Değişik ağaç türleri, otsu ve çalı türü bitkiler ile düzenlenmiş, dinlenmek ve gezmek amacıyla halka açık geniş alan olarak hizmet sunacağız. Tematik bahçeler yer alacak. Ekolojik yaşamı teşvik etmek ve botanik parkın enerji ihtiyacının bir kısmını karşılamak amacıyla yerleştirilmiş rüzgar türbini bulunacak. Ayrıca sosyal tesisler, yüksekten akan çağlayanlar, manzara seyir terasları ve otoparklar bulunacaktır. Doğal göledin biyolojik arıtması olacaktır. Gölet çevresi ahşap iskeleler, doğal kayalar ve bitkilendirme ile kullanıcılara keyifli anlar sunacaktır. Çocuklar için çok çeşitli doğal oyun alanları yer alacaktır” dedi.

İnceleyin:  Samsun'da hayvanlar için mama fabrikası kuruluyor
Facebook Yorumları