Ankara Büyükşehir Belediyesi, TBMM önündeki Atatürk Meydanı ve Anıtı’nın yıkıldığı yönündeki iddia ve haberleri yalanladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından TBMM önünde bulunan Atatürk Meydanı ve Anıtı’nın yıkıldığı iddialarına ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, iddiaların gerçeği yansıtmadığı bildirildi. Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Atatürk Meydanı ve Anıtı ile önündeki havuzun tadilattan geçirildiği, havuz kısmı, fıskiye sistemi ve mermerleri yenileme çalışmalarının halen sürdüğü ifade edildi.

“Yazılar yeniden yazılacak”

Açıklamada, anıt üzerindeki yazıların sökülemeyecek şekilde yeniden yazılacağı, yenileme çalışmalarının yaklaşık iki ay süreceği belirtildi. Açıklamada, TBMM önünde bulunan Atatürk Meydanı ve Anıtı’nın yıkıldığı yönündeki iddiaların ise gerçeği yansıtmadığı kaydedildi.

Mimarlar Odası tepki göstermişti

Mimarlar Odası Ankara Şubesi yönetimi, Atatürk Meydanı’nın yıkılmasına tepki göstermişti. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “TBMM önündeki meydan ve anıtı yıkılıyor. Muhalefet nerede?
Cumhuriyet rejimi ve bu rejimin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e ait her simgeyle kavga eden, yok eden, tahammül bile edemeyen zihniyetle karşı karşıyayız. 13 Eylül 2017 itibariyle başkentte uluslararası tanınırlığı yüksek projelerinden biri olan, anıtsal değeri bulunan meydan imha edildi. TBMM’nin ve milletvekillerinin gözlerinin önünde yıkıldı” demişti.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Özhaseki ve Fakıbaba, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti