Ankara Büyükşehir Belediyesinden, Anıtkabir ile ilgili açıklama yaptı. Belediye, “Alınan Meclis kararı, Anıtkabir konuta izin vermek değil” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesinden, Anıtkabir’in imara açılacağı iddialarıyla ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanınca yapılan açıklamaların bazı internet sitelerinde “Yeni Hedef Anıtkabir” başlığıyla yayımlandığı anımsatıldı. Açıklamada, söz konusu açıklama ve haberlerin gerçeği yansıtmadığının altı çizilerek, “Alınan Meclis kararı, Anıtkabir’de konuta izin vermek değil. Anıtkabir karşısındaki park alanı olarak belirlenen bölümde bulunan mevcut askeri lojmanların Milli Savunma Bakanlığı’nın talebi üzerine yapılan plan değişikliğiyle resmileştirilmesi” denildi.

“Tamamen asılsızdır”

Açıklamada, plan değişikliğinin Milli Savunma Bakanlığı’nın talebi üzerine alındığı vurgulandı. Açıklamada, plan değişikliğinde alanın A ve B olarak tanımlanan iki farklı parsele ayrıldığı belirtildi. A parselinde hiçbir yapılaşma ve plan değişikliğinin önerilmediğinin ifade edildiği açıklamada, B parseli olarak belirlenen alanın park alanı olmasına rağmen üzerinde mevcut askeri lojman bulunması sebebiyle mevcut lojmanların daha sonra yıkılma ve benzeri bir durumla karşılaşılmaması için plan değişikliği yapıldığı vurgulandı. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “B parselinde, park alanı olmasına rağmen Anıtkabir Muhafız Bölüğü’nün lojmanları bulunuyor. Bu lojmanların ileride herhangi bir sıkıntılı durumla karşılaşmaması için Milli Savunma Bakanlığı bizden buranın imara uygun hale getirilmesi talebinde bulundu. Biz de mevcut lojmanları plana uygun hale getirdik. Yapılan bundan başka bir şey değil. Konuyla ilgili yapılan açıklama ve haberler tamamen asılsız, bilgisiz ve gerçek dışıdır.”

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Kira gelirlerine sıkı takip geldi, tahsilat oranı yüzde 65'e yükseldi