Vali Vasip Şahin, İstanbul’da şiddetli yağış nedeniyle kentin bazı bölgelerinde sıkıntılar yaşandığını ve bu sıkıntıların giderildiğini belirtti.

Vali Vasip Şahin ile Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’u etkisi altına alan yağışla ilgili AKOM’da açıklama yaptı. İstanbul Valisi Vasip Şahin, saat 07.00 civarında başlayan ve 09.00’a doğru şiddetini arttıran yağış nedeniyle İstanbul’un bazı bölgelerinde sıkıntılar yaşandığını, bu sıkıntılara İstanbul Valiliği AFAD ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekiplerinin anında müdahale etiğini söyledi. Şahin, “Şu anda çok ciddi sıkıntı yaşanan bölge hemen hemen yok gibi. Birkaç noktada ekiplerimiz çalışmalarını yoğunlaştırmış durumda” dedi.

“Altgeçitlerde birikinti oldu”

Vali Vasip Şahin, “Bazı altgeçitlerin fiziki yapısı ve yağan yağışın mevsim normallerinin birkaç katı olması nedeniyle su birikintisi oldu. Hem İBB, hem AFAD ekipleri bu noktalara hızla müdahale ediyorlar. Trafiğin akışının düzenlenmesi için de Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığımızın ekipleri görevi başında” diye konuştu.

“Ortalamanın 4 katı yağış”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, İstanbul’da normal yağışların çok üstünde bir yağış alındığını belirterek, 1 saat içerisinde 65 kg doğu bölgelerde ve merkezde, batı bölgelerde 110 kg yağış düştüğünü söyledi. Temmuz ayının yağış ortalamasının 32 kg olduğuna dikkat çeken Kadir Topbaş, şunları söyledi:
“Şunu söyleyebilirim; geçmiş ile mukayese ettiğimiz zaman bundan daha az yağışlarda çok daha fazla ihbarlar alırdık. Bugün birkaç noktada ciddi alt geçit tıkanmaları oluştu. Diğer noktalara mümkün mertebe müdahale ederek sıkıntıları kısa sürede çözdük. Tabi yurttaşlarımızın da trafiğe özel araçlarıyla çıkmamaları konusunda bize yardımcı olması lazım. Uyarılara dikkat ederlerse daha rahat bir gün geçiririz.”

“Metrolardaki sıkıntı giderildi”

Topbaş, tramvay ve metro istasyonlarımızda 1-2 noktada müdahale edildiğini ve raylı sistemlerin tamamının çalıştığını açıkladı. Topbaş, “Öğleden sonra daha ciddi bir yağmur beklenmekte. Daha büyük ölçeğe gelebilir. Endişemiz şu; toprak doyduğu için yağacak olan yağmur tamamen alt bölgelere, çukur bölgelere, evimize yakın bölgelere doğru inebilir. Bu bakımdan daha hassasiyet gerekiyor. Geçmiş yıllarda Ayamama Deresi’nde bir yağış vardı, bir saat içerisinde metrekareye 80 kg idi. burada aynı yağışı aldık bu yıl ama Ayamama’da bir problem yok. Yani 45 dakikada 65 kilogram ortalama olarak 80 kilogram demektir, bu sıkıntı yaşanmadı. Hassasiyet gösterilirse hep beraberce bu sıkıntıyı aşarız” ifadelerinde bulundu.

İnceleyin:  Başkan Eyüp Eroğlu,"Geleceğin Tokat'ını inşa ediyoruz"

“Maddi hasarlara yardım yapılacak”

Dünyada buna benzer afet boyutundaki olayların başka şehirlerde de yaşandığını, hatta Londra’da metroyu sellerin bastığını anlatan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Dikkatli olursak bu normalin üstündeki yağışa rağmen zannediyorum ki sıkıntısız atlatırız. Şunu mutluluk içerisinde söyleyebiliriz çok şükür bir can kaybı olmadı. Böyle bir sıkıntı yaşamadık, bu önemli. Maddi hasarlar tespit edilerek onları telafi noktasında çalışmalar yapılacak. Başbakan yardımcımız Veysi Kaynak Bey devamlı takip etti. Valimizle ve benimle görüştü. Her türlü çalışmalara destek vereceklerini ifade ettiler. Yakinen de takip ettiklerini söylediler. Ben kendilerine teşekkür ediyorum. Geçmiş olsun diyorum. Daha fazla sıkıntı yaşamayacağız inşallah.”

Facebook Yorumları