Ana SayfaBelediyeAnkara’da çiftçilerin yüzünü güldüren proje

Ankara’da çiftçilerin yüzünü güldüren proje

Ankara’da çiftçilerin yüzünü güldüren proje

EMR 2325Ankara Büyükşehir Belediyesi kırsal kalkınma projesinde 25 ilçede toplam bin 319 çiftçiye mısır, bin 615 çiftçiye ise yonca tohumu dağıttı. Başkan Mansur Yavaş, “Toprağı işleyen ve üreten çiftçilerimizi destekliyor, üretimleri kazanca dönüşüp yüz güldürsün diye çalışıyoruz” dedi.

TOHUM DESTEĞİNE YOĞUN İLGİ

Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, 25 ilçede toplam bin 319 çiftçiye 96 bin kilo mısır, bin 615 çiftçiye de 150 bin kilo yonca tohumu dağıttı. Büyükşehir Belediyesi’nin mısır ve yonca tohumu desteğine yoğun ilgi gösteren Polatlılı çiftçiler, kırsal kalkınma destek programları hakkında, “İki senedir bu desteklerden yararlanıyorum. Allah razı olsun başkanımızdan. Onun sayesinde ücretsiz tohum desteğinden faydalanabiliyoruz. Allah Mansur Yavaş’ı başımızdan eksik etmesin. Yonca olsun, nohut ve mısır tohumu olsun bizden desteklerini hiç esirgemiyor. Tohum desteği şu ana kadar çok iyi gidiyor. Bize verilen desteklerden dolayı çok teşekkür ederiz. İki yıldır başkanımız çiftçinin halinden anlıyor. Polatlı çiftçisine ve tüm köylülere verdiği tüm desteklerden faydalanıyoruz. Güzel bir hizmet. Köylü adına başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Bu hizmetlerin devamını da bekliyoruz’’ cümleleriyle memnuniyetlerini dile getirdi.

Haymana ve Gölbaşı ilçesinde de yüzde 90’ı hibe, yüzde 10’u çiftçi katkı paylı tohum desteğinden yararlanan çiftçiler, özellikle pandemi sürecinde ekonomik yönden rahatladıklarına dikkat çekti:

“Başkandan Allah razı olsun, sağ olsun. Tüm çiftçilerin yüzünü güldürdü. Bütün köylüler tohum desteğinden yararlanıyorlar ve çok memnunlar. Geçen sene de bu destekten yararlandık. Önceki yıllarda tohum masrafı yapmıştık ama bu sene Mansur başkanımız bize destek oldu. Çiftçilerimiz ilk kez Büyükşehir’den böyle bir hizmet alıyor. Hububat ve yem bitkisi konusunda tüm desteklerden yararlanıyoruz. Haymana’da küçükbaş hayvancılıkta birinci sıradayız. Bu nedenle özellikle yem bitkisi tohumu konusunda çok katkı sağlandı. Çok ihtiyacımız vardı bu desteğe. Yüzde 90 hibe ile çiftçilere destek oluyor çok mutluyuz. Mansur Yavaş gelmeden önce biz hiçbir yardım görmedik” dedi.

AKYURT’TA DA YÜZÜ GÜLÜYOR

Akyurtlu çiftçiler de yonca ve mısır tohumu desteği için Büyükşehir Belediyesine teşekkür ederek ‘’Gerek mısır gerek yonca olsun alıyoruz. Geçtiğimiz aylarda da nohut dağıtıldı. Mansur başkandan Allah razı olsun. Tüm çiftçiler olarak bu desteklerden memnunuz. Mısır tohum fiyatları bayağı yükselmişti. Büyükşehir, çiftçiye çok destek oluyor. Bu desteklerin devamını bekliyoruz. Bize yüzde 90 maddi olarak faydası var” dedi.

KALECİK’TE TOHUM DESTEĞİNE YOĞUN İLGİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yerel üreticileri kalkındırmak için hayata geçirdiği tohum desteği projesi Kalecik’te de yoğun ilgi gördü.

Mısır ve yonca tohumlarını teslim alan çiftçiler, ‘’Tohum desteğine ihtiyacımız vardı. Fahiş fiyatlardan dolayı tohum almakta zorlanıyorduk. Bu bize büyük destek oldu. Mansur başkanımıza çiftçilerimize verdiği bu desteklerden dolayı Kalecik halkı adına teşekkürlerimizi sunuyoruz. Maddi sıkıntılarından dolayı çiftçi zaten böyle bir destek bekliyordu. Dışarıdan tohum alma şansımız yoktu’’ diye konuştu.

ÇUBUKLU ÇİFTÇİLER DE DESTEKTEN YARARLANDI

Başkent’te dağıtım noktalarından biri de Çubuk ilçesi oldu. Çubuklu çiftçiler de araçlarıyla almaya geldikleri yonca ve mısır tohumu desteğinin kendileri için önemli olduğunu vurgularken, ‘’Göreve geldiği günden bu yana bizlerden desteklerini esirgemeyen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a teşekkür ederiz. Çiftçilere yönelik yapmış olduğunuz mısır ve yonca tohumu desteği hizmetinden çok memnunuz. Çubuklu çiftçiler olarak Ankara Büyükşehir Belediyesine yapmış olduğu desteklerden dolayı çok teşekkür ederiz. Şimdiye kadar hiçbir belediye başkanı çiftçilere böyle bir hizmet vermedi. Kimseden destek almadık’’ dedi.

ELMADAĞ’DA BÜYÜK SEVİNÇ

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Elmadağ ilçesinde gerçekleştirdiği yonca ve mısır tohumu dağıtımına da yerli üreticiler yoğun ilgi gösterirken, tarlalarına yonca ekmek isteyen 44 çiftçiye 4 bin 150 kilo yonca desteği sağlandı. Elmadağlı çiftçiler, “Elmadağ Deliler Mahallesi’nde çiftçilikle uğraşıyoruz. Ekime hazırlığımızı yaptık, tohumlarımız da zamanında geliyor. Şu an direkt tohumları alıp, ekeceğiz. Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a bu desteği için çok teşekkür ederiz, daha önce böyle bir hizmet görmemiştik” sözleriyle düşüncelerini paylaştı.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler