Ana SayfaKentsel DönüşümHalk, Kepez Santral Dönüşüm Projesine destek verdi

Halk, Kepez Santral Dönüşüm Projesine destek verdi

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kepez Santral Dönüşüm Projesine vatandaşların yüzde 99 oranında destek verdiğini belirtti.

Antalya Kepez’de yürütülen kentsel dönüşüm projesine halktan yüzde 99 oranında destek geldiğini anlatan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Projede hak sahiplerinin evlerini dönüştürürken bahçelerindeki ağaçları da koruma altına aldık.” diye konuştu.

Antalya’da Kepez-Santral bölgesinde 1 milyon 300 bin metrekare arazide Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesini yürüten Antalya Büyükşehir Belediyesi, çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya Kepez Santral Dönüşüm Projesi’ndeki yeşil alanın dönüşüm öncesine oranla yüzde 32 artırıldığını belirterek, “Anaokulu ilköğretim okul alanları yüzde 180, sosyo kültürel tesis alanları yüzde 69, dini tesis ve sağlık tesis alanları yüzde 167 artırıldı. İmar planlarına projemizin içinden geçen raylı sistem güzergâhı işlendi. Bunlara ek olarak semt pazar yeri, Doğa Tarih Müzesi de projede yer aldı” dedi.

Projede hak sahiplerinin evlerini dönüştürürken bahçelerindeki ağaçları da koruma altına aldıklarını aktaran Türel, bu amaçla sahadaki 12 bin ağacı proje alanının kuzeyinde ayırdıkları özel bir alana tekrar ektiklerini kaydetti. Türel, “Şu anda nerdeyse sıfır zayiatla tüm ağaçlarımız ektiğimiz alanda serpiliyor. Tümünü inşallah Ekim 2018’de tekrar ekeceğiz. Böyle bir projeden mutluluk duymamak mümkün mü? Bu nedenle projeye mahalle sakinleri yüzde 99 oranında destek verip, imza attılar” diye konuştu.

Master planı hazırlıyoruz

Kentsel dönüşümde mevcut çalışmalara ilaveten bir de master plan hazırladıklarını aktaran Türel, “Kentsel dönüşüm master planımız önümüzdeki aylarda tamamlanmış olacak. Master plan sağlıklı kentleşme yönünde büyük çaplı ve örnek dönüşüm projelerinin önünü açacak” ifadelerini kullandı. Antalya’da turizmin toparlandığını aktaran Türel, gelecek sene gelir olarak da yükselişin başlayacağını kaydetti.

Türel, “Ayrıca tramvay, Konyaaltı plajları, yat limanı, Kent Müzesi, Boğaçayı, Kepez Santral Dönüşümü, Balbey dönüşümü gibi şehir merkezine değer katacak projelerimiz ilerlemiş, tamamlanmış olacak. İlçelerimizde hem altyapı hem cadde iyileştirmeleri, parklarla hayat kalitesini yükseltiyoruz. Bunlar konut fiyatlarına ve projelerine de yansıyor. Antalya’yı düne ve bugüne göre daha yüksek bir çizgide konumlandırıyoruz. Antalya’yı 3 yıldan bu yana MIPIM fuarında tanıtıyoruz. G20, EXPO’nun dış tanıtım etkisi terör sebebiyle tam olarak ortaya çıkmadı, bunlar da pozitife dönmeye başlamıştır. Suriye savaşının bitmekte olması bölgesel etkiyi pozitife çevirmektedir” dedi.

2018’de talep artacak

Türel, Antalya’da yapı ruhsatlarında ve yapı izinlerinde yüzde 100 civarında artış yaşandığını belirtti. Türel, bunun Türkiye’deki büyüme hızının üzerinde olduğuna dikkat çekti. Konut fiyatı artışında da ilk sıralarda yer aldıklarını anlatan Türel, “2016 turizm düşüşünü yaşamış bir il olarak bunun çok önemli bir gelişme olduğu ortadadır” diye konuştu. Konut satışlarında 2016’da rekor kırıldığını hatırlatan Türel, “Bu yıl 2016 satış seviyesinin korunduğunu görüyoruz. Dövizde artış ve son zamandaki kredi faizi artışı tempoyu yavaşlattı. Buna rağmen bu yıl 60 bine yakın konut satışı gerçekleşmiş olacak. Yabancılara konut satışı da yeniden toparlanıyor, 5 bine yaklaşacağımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Konut satışlarında son aylarda yaşanan duraklamanın 2018’de yeni bir çıkışa dönüşeceğine inandıklarını aktaran Türel, yabancı talebinin de 2018’de artacağını ifade etti.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler