Mersin’in Erdemli ilçesinde bulunan Elause Sebaste Antik Kenti’nde düzenlenen festival ile 2000 yıl sonra tiyatro heyecanı yaşanacak.

Mersin’in Erdemli ilçesinde bulanan Roma döneminden kalma yapı ve kalıntıların yer aldığı Elause Sebaste Antik Kenti’nde tiyatro festivali düzenlenecek. Festival, “Erdemli’de Güzel Şeyler Oluyor” sloganıyla gerçekleştirilecek. Antik kentte 2000 yıl sonra düzenlenecek festivalde 500 konuk ağırlanacak. Bunun için Ayaş Mahallesi’ndeki antik kent yakınlarında çadırlar da oluşturulacak. Çadırlarda konaklayacak konuk ve katılımcılar, Doğu Akdeniz’in mavi suları ile altın sarısı kumsallara ev sahipliği yapan bölgede tatil yapma imkanı da bulacak.

“Konuklar tarihe ve tatile doyacak”

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, ilçenin binlerce yıllık geçmişi olduğunu, bölgenin birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını belirtti. Tolu, ilçenin tarihteki konumunu yeniden canlandırmak amacıyla antik kentte festival düzenlediklerini kaydetti. Tollu, “Bu festival, bugüne kadar yapılmış tiyatro festivallerinin içinde tarihi ve kültürel önemi bakımından farklı bir yerde konumlanacak. Binlerce yıl sonra bu sahnede yeniden oyunlar oynanacak. Zaman geçiyor, kültürler değişiyor ama tiyatronun birleştirici gücü her dönemde geçerliliğini koruyor. Ayaş’ta düzenlediğimiz bu festival, tarihin tozlu sayfalardan çıkarılıp sahne ışıklarının altına getirilme hikayesidir. Konukların sanata, tarihe ve tatile doyacağı farklı bir festival bizleri bekliyor” dedi.

Festival, 3-8 Ağustos’ta ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Festivalde, tiyatro gösterilerinin yanı sıra sanat atölyeleri, söyleşiler, iletişim atölyeleri, müzik dinletileri ve çeşitli sahne gösterileri katılımcılarla buluşturulacak.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  477. MESİR MACUNU FESTİVALİ BAŞLADI