Kemaliye

Malatya’nın Arapgir ile Erzincan’ın Kemaliye ilçeleri, sakinlik felsefesini taşıyan Cittaslow Birliği’ne aday olma yolunda ilerliyor.

Cittaslow (Sakin Şehir) hareketi, 30 ülkede 208 üyeye yayıldı. Hareket, “Yavaş yaşam, yavaş yemek” felsefesini kente taşımayı amaçlıyor ve bu yönde 72 kriter uyguluyor. Türkiye’de de 14 “Sakin Şehir” bulunuyor. Erzincan’ın Kemaliye ve Malatya’nın Arapgir ilçeleri de Cittaslow Birliği’ne aday iki yer.

“Şaşkınlık ve heyecan yaşadık”

Cittaslow Türkiye Koordinatörü Tunç Soyer, Erzincan Kemaliye’de incelemelerde bulundu. Soyer, Cittaslow adaylık başvurusu nedeniyle Kemaliye’ye ziyaret ettiklerini belirtti. Soyer, ilçe tabelasının görünmesiyle birlikte şaşkınlık ve heyecanı bir arada yaşadıklarını anlattı. Soyer, “Bu yoğun duyguları yaşamamıza yol açan, birdenbire karşımıza çıkan Fırat (Kara) nehrinin ihtişamıydı. İlçenin içinden geçen ve doğanın bütün haşmetini ortaya koyan nehir, içinden nehir geçen diğer ünlü kentleri hatırlattı. Ancak buradaki fark, nehrin karşı yakasındaki vahşi kayalıklarda, koşuşturan dağ keçileriydi. Mimarinin, tarımın, tarihin ve kültürün günümüze kadar başarıyla korunmuş olması nedeniyle, göz kamaştıran bir kent Kemaliye. Dut ve yan ürünleri, Doğa Tarih Müzesi ve Karanlık Kanyonu, Kemaliye’yi özgün ve eşsiz kılıyor. İnanıyorum ki, Cittaslow Kemaliye’ye, Kemaliye, Cittaslow’a çok yakışacak. Bunun için elimizden gelen ne varsa büyük bir gayretle yapacağız” dedi.

Arapgir de müracaat etti

Malatya’da da Arapgir ilçesi bu statüye kavuşmak için ilde ilk müracaat eden ilçe oldu. Samime Aydınlar Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Cittaslow (Sakin Şehirler) Birliği’ne üyelik süreci tanıtım toplantısına Arapgir İlçe Kaymakamı Salih Sak, Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, Seferihisar Belediye Başkanı ve Cittaslow Türkiye Koordinatörü Tunç Soyer ile partilerin temsilcileri katıldı.

Arapgir

Arapgir’de incelemelerde bulunan Soyer, “Cittaslow adaylık süreci nedeniyle Kemaliye’den sonra Malatya Arapgir’e gittik. Kemaliye İlçesi’nin olağanüstü güzellikleri daha hafızamızda tazeliğini korurken, Arapgir’in kendine özgü zenginlikleri ile karşılaşmak son derece mutlu etti. Geçmişi, Anadolu’nun tamamı gibi binlerce yıl öncesine gidiyor. Her daim, Yukarı Fırat Havzası’nın en önemli durak noktalarından, yerleşim alanlarından biri olmuş. Eski güzelliğinden çok şey kaybetmiş olsa da hala albenisini, cazibesini koruyor” diye konuştu.

İnceleyin:  Mudurnu, Türkiye’nin 15. 'sakin şehri' oldu
Facebook Yorumları