Ünye Yaşayan Kültürel Miras Müzesi, müzecilik alanında prestij olarak görülen Avrupa Müze Akademisi (EMA) üyesi oldu.

Ünye Yaşayan Kültürel Miras Müzesi, Ordu Ünye Belediyesince, 2012 yılında tarihi binanın restore edilmesi Kent Müzesi olarak halkın hizmetine sunmuştu. Ancak 1,5 yıl önce bu müze Yaşayan Kültürel Miras Müzesine dönüştürdü. Bununla ziyaretçi sayısı 3’e katlandı. Yıllık ziyaretçi sayısı 50 binlere ulaştı.

Yeni konsepti ile ilgi çeken ve ziyaretçilerin kültürel mirasları deneyimleme fırsatı bulduğu çalışma sonrası Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, proje çerçevesinde Hacettepe Üniversitesi tarafından “Türk Halk Kültürüne Hizmet” ödülüne layık görüldü. Yine Tarihi Kentler Birliği tarafından “Müze Özendirme” ödülü alan çalışma ile Ünye Yaşayan Kültürel Miras Müzesi Türkiye’de örnek çalışmalar arasında yer aldı. Ünye Belediyesinin geçtiğimiz aylarda müze alanında prestij olarak görülen Avrupa Müze Akademisine üyelik için başvurmuştu. Yapılan başvuru onaylandı ve Ünye Yaşayan Kültürel Miras Müzesi, Avrupa Müze Akademisi resmi üyesi oldu.

“Fonksiyon da yüklüyoruz”

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Kültür Yolu Projesi çerçevesinde Ünye’nin kültür alt yapısını gün yüzüne çıkardıklarını söyledi. Çamyar yaptığı açıklamada, “Kültür Yolu Projesi içinde yer alan eserleri gün yüzüne çıkarırken aynı zamanda fonksiyon da yüklüyoruz. Yalı Kilisesi, Saray Hamamı, Müze evimizde yaptığımız fonksiyon değişikliği, Belediye Konukevi, Kadılar Yokuşu, Bakırcılar arastası ve Orta Çarşı restorasyonlarını gerçekleştirdik. Şimdi ise Kefeli Han’ın restorasyon çalışmalarına başlıyoruz” dedi.

“Türkiye’de 3 müze üye”

Başkan Çamyar, göreve geldiklerinde kültür şehri olan Ünye’de bu değerleri ortaya çıkarmak adına çalışmalara imza attıklarını kaydetti. Çamyar, bu çerçevede 1,5 yıl önce müze evde konsept değişikliğine giderek Yaşayan Kültürel Miras Müzesi haline getirdiklerini söyledi. Çamyar, Türkiye’de UNESCO Milli Komitesi logosu taşımaya tek yetkili müzenin yine Ünye Yaşayan Kültürel Miras Müzesi olduğuna dikkat çekti. Başkan Çamyar, yapılan son çalışma ile de Avrupa Müze Akademisi’ne üye olunduğunu belirtti. Ünye Yaşayan Kültürel Miras Müzesi’nin üyeliği ile birlikte Türkiye’de Avrupa Müze Akademisine üye 3 müze olduğunu söyleyen Çamyar, “Bu Ünyemiz için gurur vericidir” diye konuştu.

İnceleyin:  İETT, Çin nüfusu kadar yolcu taşıdı

Üyelik sonrası Avrupa Müze Akademisi’nden bir heyet Mayıs ve Haziran aylarında Ünye’ye gelerek incelemelerde bulunacak. Çalışmaların uygun bulunması halinde Ünye Yaşayan Kültürel Miras Müzesi ödül kategorisinde değerlendirilecek.

Facebook Yorumları