evre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Gümüşhaneye çok sayıda projeleri hayata geçirecek müjdeler verdi
evre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Gümüşhaneye çok sayıda projeleri hayata geçirecek müjdeler verdi

Kentin 50-100 yılını planlayacak projelerin kararını almak için Gümüşhane’ye giden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, şehrin temel alt yapı ve çevre sorunlarıyla ilgili hayata geçeçek çok sayıda proje için müjdeler verdi.  

evre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Gümüşhaneye çok sayıda projeleri hayata geçirecek müjdeler verdi 2
evre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Gümüşhaneye çok sayıda projeleri hayata geçirecek müjdeler verdi 2

GÜMÜŞHANE – Bir dizi inceleme ve resmi ziyaret programı için Gümüşhane’ye giden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ilçe ve belde belediye başkanları ve beraberindeki üst düzey bürokratlarla değerlendirme toplantısı yaptı. Toplantının gazetecilerin karşısına geçen Bakan Kurum Gümüşhane’ye hayata geçirilecek projelerle ilgili müjdeler verdi.

evre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Gümüşhaneye çok sayıda projeleri hayata geçirecek müjdeler verdi 3
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Gümüşhaneye çok sayıda projeleri hayata geçirecek müjdeler verdi 3

Bakan Kurum, şehrin sorunlarını, problemlerini hep birlikte istişare etmek ve kentin 50-100 yılını planlayacak projelerin kararını almak üzere Gümüşhane’ye geldiklerini söyledi. Kurum, son 18 yılda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Gümüşhane’ye 15 milyar liralık yatırım yapıldığını hatırlattı. Bakan Kurum, “Şimdi de 50 bin ve 100 bin sosyal konutluk projeler kapsamında; Köse ilçemize 98 konut, Gümüşhane ve Arzularkabaköy beldemize toplamda 300 konut inşa ediyoruz. Vatandaşlarımızın konutlarını en kısa zamanda kendilerine teslim edeceğiz” diye konuştu.

evre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Gümüşhaneye çok sayıda projeleri hayata geçirecek müjdeler verdi 4
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Gümüşhaneye çok sayıda projeleri hayata geçirecek müjdeler verdi 4

“Gümüşhane’yi üst noktalara taşıyacağız

Şehrin merkezinde mevcut Hükümet Konağını da kapsayan 30 bin metrekarelik alanın hep birlikte alınan karar çerçevesinde kent meydanı haline getirecek bir çalışma yapacaklarını ifade eden Bakan Kurum, “Bu çalışma çerçevesinde 30 bin metrekarelik alanda valiliğimizi, adliyemizi, halk eğitim merkezimizin taşınma sürecini gerçekleştireceğiz. Yıl sonuna kadar bu taşınma süreci tamamlanacak ve bu bulunduğumuz alanda kadim medeniyetimizden gelen eski valilik binamızın inşasını, bu inşayı yaptıktan sonra bu binayı şehrin kültür, sanat ve sosyal işlerinde kullanmak üzere yine valiliğimiz bünyesinde değerlendireceğiz. Meydanın altında şehrin ihtiyaçlarını giderecek bir kapalı otopark olacak. Vatandaşlar, şehrin meydanında nefes alacak ve buradaki sosyal donatılarda da her türlü ihtiyaçlarını giderebilecek. Yıl sonuna kadar buradaki binaların taşıyacağız ve ihaleyi gerçekleştireceğiz. 2023’e giden yolda Gümüşhane’yi şehircilik anlamında çok daha üst noktalara taşıyacağız. Hepimizin hayal diye gördüğü bu projeyi hep birlikte gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

İnceleyin:  Hemşin Belediyesi, gölet için kazançtan vazgeçti
evre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Gümüşhaneye çok sayıda projeleri hayata geçirecek müjdeler verdi 5
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Gümüşhaneye çok sayıda projeleri hayata geçirecek müjdeler verdi 5

“Gümüşhane’ye kayak tesisi kazandıracağız”

Bakan Kurum, şehirde yıllardır konuşulan rüya projelerden birisi olan Süleymaniye Kayak Merkezi projesine de sahip çıkarak, “Tarihi Süleymaniye Mahallesi’nin üst tarafında valiliğimiz eliyle eski binalarımızın restorasyonlarını gerçekleştiriyoruz. Atalarımızdan bize miras kalan eserlerin ihyasını gerçekleştiriyoruz. Hemen üst tarafında yaz ve kış turizmini canlandırmak amacıyla bir kayak tesisi inşasını valiliğimiz ile birlikte gerçekleştireceğiz. 4 milyon lirası hibe, 8 milyon lirası krediyle gerçekleşecek bu projeyi de Gümüşhane’ye kazandıracağız” ifadelerini kullandı.

evre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Gümüşhaneye çok sayıda projeleri hayata geçirecek müjdeler verdi 6
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Gümüşhaneye çok sayıda projeleri hayata geçirecek müjdeler verdi 6

Gümüşhane Belediyesi’ne hibe

Bakan Kurum, 5 kilometrelik kısmı yapılan bisiklet yolunu da üniversiteden çıkıp şehir stadına giden yolda 10 kilometreye tamamlayacaklarının da müjdesini verdi. Kurum, hazırlanan 4 milyon liralık projenin 2 milyon lirasını hibe, 2 milyon lirasını da kredi olmak üzere Gümüşhane Belediyesi’ne göndereceklerini söyledi. Bakan Kurum, “Daha önce projelendirdiğimiz Cumhuriyet Caddesi ve Atatürk Caddesi sokak sağlıklaştırma projesi vardı. Yaklaşık 6 milyon lira bedelli projede de yine hibe ve kredi desteği ile birlikte vatandaşlarımıza daha iyi hizmet verecek, huzur içerisinde yaşayabilecekleri bu sokak sağlıklaştırma projesini de yürütüyor olacağız” diye konuştu.

evre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Gümüşhanegezisinde yerel yöneticilerden bilgi aldı
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Gümüşhanegezisinde yerel yöneticilerden bilgi aldı

İlçeler de hizmetten mahrum kalmayacak

İlçelerde yapılacak olan çalışmaları anlatan Bakan Kurum, “Kelkit Küçükcami mahallemizde 7 hektarlık alanda bir kentsel dönüşüm projesi gerçekleştiriyoruz. Bu projeyi Kelkit Belediyemiz ve bakanlığımız birlikte yürütecek. Zemin artı beş katı geçmeyecek yerel ve yatay mimari esaslı bu kentsel dönüşüm projemizi etaplar halinde 500 konut projelendireceğiz. Bu projeyle Kelkit’te şehircilik adına önemli bir adımı atmış olacağız. Kelkit ilçemizde Kelkit Çayı kenarında 15 bin metrekarelik bir alana Millet Bahçesi projelendiriyoruz. Bu proje için de Kelkit Belediyesi’ne 1 buçuk milyon lira hibe, 1 buçuk milyon lira da kredi vereceğiz. İller Bankası, Bakanlık ve Kelkit Belediyesi bu projeyi ortaklaşa yürütecek. Köse, Şiran, Torul, Kürtün belediyelerinin; atık su artırma, kanalizasyon, çevre düzenlemesi, çöp kamyonu, çöp konteyneri ihtiyaçları var. Belediyelerimizin ihtiyaçlarına, taleplerine, vatandaşlarımıza daha iyi hizmet verebilmek amacıyla destekte bulunduk. Her ilçemizde vatandaşlarımızın daha iyi şartlarda yaşayacağı alanları belediye başkanlarımızla birlikte yapacağız. Belde belediyelerinin de taleplerini aldık. Hepsine hem maddi hem de teknik anlamda desteklerimizi sağladık” diye konuştu.

İnceleyin:  Mahalle Komiteleri “Yeniden Yapılanma Çalıştayı”nda buluştu
evre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Gümüşhaneye çok sayıda projeleri hayata geçirecek müjdeler verdi 7
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Gümüşhaneye çok sayıda projeleri hayata geçirecek müjdeler verdi 7

 

Facebook Yorumları