Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde geçen yıl keşfedilen ve dünyanın en yaşlı 5 ağacından biri olan 4 bin 112 yaşındaki ağacın yeni yaşı için doğum günü pastası kesildi.

Alaplı ilçesinde geçen yıl bulunan 4 bin 112 yaşındaki porsuk ağacının yeni yaşı kutlandı. Gümeli beldesindeki ormanlarda bulunan ağaçtan alınan örneklerin laboratuvar ortamında incelenmesiyle 4 bin 112 yaşında olduğu belirlendi. Dünyanın en yaşlı 5 ağacından biri olduğu açıklanan porsuk ağacını, keşfedildiği andan bu yana binlerce kişi ziyaret etti.

Her yıl yaş günü yapacaklar

Gümeli Belediye Başkanı Ahmet Saydam ve bir grup yaylacı, bu yıl 4 bin 113 yaşına giren porsuk ağacının önünde pasta kesti, doğum günü kutlaması yaptı. Saydam, bundan sonra porsuk ağacı için her yıl yaş günü kutlayacaklarını ve bunu festivale dönüştürmeyi düşündüklerini belirtti. Saydam, “Bronz Çağı’ndan bugüne kadar Anadolu’da yaşayan yegane canlı olduğu düşünülen 4 bin 112 yaşındaki ağacımız, geçen yıl Orman ve Su İşleri Bakanlığımız tarafından tescillendi. Bu yıl ağacımız 1 yılda daha yaşlanarak 4 bin 113 yaşına girmiş oldu. Bu ağacımız dünyanın en yaşlı 5 ağacından biri olarak tescillendi. Tescillenip duyurulmasını ardından Türkiye’nin birçok bölgesinden, bir yılda on binlerce insan ağacı görmeye geldi” diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Kemal Kılıçdaroğlu, Zonguldak-Saltukova'da vatandaşlarla buluştu