Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu

Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, “İnsanları buradan alıp kendi ilçe ve beldelerinin nüfusuna kaydediyorlar, sokak hayvanlarını toplayıp buraya gönderiyorlar” dedi.

Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, yıl sonunun gelmesiyle ilçe ve belde belediyeleri tarafından başlatılan ikametgah kampanyalarına tepki gösterdi. Aksu, basit kampanyalarla bazı ilçe ve belde belediyelerinin yıl sonunun gelmesi ile birlikte kayıt aldırma operasyonu başlattığını söyledi. Aksu, “Her yılsonu bir takım kampanyalar var. İşte ’nüfusunu buraya alırsan köyün camisine hoparlör takacağız, evinin önüne lamba takacağız’ gibi böyle çok basit bir kampanya. Genel olarak baktığınız zaman insanların yaşamadığı yerlerde kayıt aldırma operasyonu başladı. Buna belediyelerimiz de maalesef destek veriyor. Örneğin bir belediyemiz ’nüfusumuz şu olursa doğalgaz gelecek’ diye bir palavra sıktı. Bunlar doğru şeyler değil. Eğer Keşap ilçemizde yaşayan bir vatandaşımız varsa Keşap Belediyesinin hakkını savunmak adına orada kayıtlı olmasını ben isterim” dedi.

“Bu ahlaki bir durum”

“Çünkü bir birimizin hakkını yememeliyiz” diyen Aksu, şunları kaydetti:
“Yani Keşap’ta yaşayan bir insanın Giresun merkezde kayıtlı olması Keşap’a olan hizmetin eksik olması demektir. Burada maalesef Giresun’da yaşıyor insanlarımız gidiyor, Keşap’ta kaydoluyor. Duroğlu’nda kaydoluyor, ondan sonra da gelip bize kızıyor; ’Bizim doğalgaz ne zaman gelecek, kaldırım ne zaman yapılacak?’ Ya sen önce şehrine bir saygı duy, bunu büyük bir saygısızlık olarak algılıyorum. Seka Mahallesi’nde yaşıyorsanız ve oraya hizmet istiyorsanız kaydınız Seka’da olmalı. Bu ahlaki bir durum. Sizin oradaki komşunuzun hakkını yemeye hakkınız yok.”

Yüzde 93’ü Giresun nüfusuna kayıtlı

Aksu, Giresun’da yaşayanların yüzde 93’ünün Giresun nüfusuna kayıtlı olduğunu belirtti. Bunun, ilçeler ile birlikte böyle olduğunu anlatan Aksu, “Yüzde 5’i de Karadeniz nüfusuna kayıtlıdır. Sadece yüzde 3’ü Karadeniz dışındadır. Biz hiç bozulmamış bir kentiz. Bu şehrin insanlarıyız. Genel olarak baktığınızda dış göç almayan çünkü sanayisi olmayan bir kentiz. En azından insanlarımızın kendi kentlerine sahip çıkmaları lazım” diye konuştu.

İnceleyin:  Kartepe Belediyesi  Geri Dönüşüm Çalışmalarında Örnek Temsil Ediyor

Hayvan barınağı hakkındaki eleştirilere de cevap veren Aksu, “Hayvan barınağında Giresunlu olmayanların saldırısına uğradık. Hayvan barınağını bilmeyenlerin saldırısına uğradık. Ben şahsımla ilgili hayvan severliğimi tartıştırmam. Bize ilçelerden de başıboş köpekleri, hayvanları toplayıp buraya gönderiyorlar. İnsanları buradan alıp nüfuslarına kaydediyorlar, sokak hayvanlarını ise toplayıp buraya gönderiyorlar” açıklamasında bulundu.

Facebook Yorumları