Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ve Demokrasi Şehitleri anısına koşulacak olan ‘Uluslararası Mersin Maratonu’ İstanbul’da düzenlenen basın toplantısı ile Türk spor basınına tanıtıldı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkan Yardımcısı Celalettin Deniz Toker ve 2. Uluslararası Mersin Maratonu’na katılacak olan milli maratoncu Bekir Karayel’in katılımı ile gerçekleştirilen toplantıya çok sayıda basın mensubu katıldı.

Toplantıda Avrupa Atletizm Birliği tarafından 5 yıldız derecesi ile ödüllendirilerek Avrupa’nın en iyi maratonları arasında yerini almış olan Uluslararası Mersin Maratonu, düzenlenen kahvaltılı basın toplantısında ulusal medyaya ve Türk spor basınına tanıtıldı.

Toplantıda konuşma yapan ve basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, düzenlenen maratonun Avrupa’nın en iyi maratonları arasında yer aldığını ifade ederek, “Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak geçen yıl ilkini düzenlediğimiz Mersin Maratonu, Avrupa Atletizm Birliği tarafından 5 yıldız derecesi ile ödüllendirilerek Avrupa’nın en iyi maratonları arasındaki yerini şimdiden almış bulunuyor. Bu bilgiyi sizlerle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum” dedi.

‘Demokrasi Şehitleri’ anısına, “Mersin’e koş Mersin’de koş” sloganıyla 11 Aralık 2016 Pazar günü gerçekleştirecek olan ‘2. Uluslararası Mersin Maratonu’ hakkında basın mensuplarına bilgi veren Başkan Kocamaz, 4 parkurdan oluşacak olan maratonda dereceye giren sporculara toplam 155 bin 550 TL ödül verileceğini ifade ederek, ödüllerin Maraton, Maraton Türk Sıralaması, Maraton Yaş Grupları, 15 km, 15 km. Türk Sıralaması, 15 km. Yaş Grupları ve Maraton Bedensel Engelli Tekerlekli İskemle Yarışı kategorilerinde dağıtılacağını söyledi.

Birçok alanda ‘Marka Şehir’ olma potansiyeline sahip olan Mersin’i düzenledikleri ulusal ve uluslararası etkinliklerle spor alanında da markalaştırmayı hedeflediklerini söyleyen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, konuşmasında “Başta turizm, tarım, lojistik ve sanayi olmak üzere pek çok alanda ‘Marka Şehir’ olma potansiyeline fazlasıyla sahip olan Mersinimizi, spor alanında da ‘Marka Şehir’ haline getirmek istiyoruz. Bu çerçevede 2013 Akdeniz Oyunlarını hatırlatmayı yararlı buluyorum. Bu uluslararası organizasyon kapsamında yapılan tesisleri en iyi şekilde kullanmak ve değerlendirmek kararındayız” ifadelerine yer verdi.

İnceleyin:  CHP'li 3 belediye başkanı daha "kurultay" istedi

Birçok spor faaliyetine ev sahipliği yapan Mersin’de gerçekleştirilen her aktivitenin karşılığını aldıklarının ve Mersin’in artık bir spor şehri olduğunun altını çizen Başkan Kocamaz, “Ayrıca 2015 ve 2016 yılı içerisinde Avrupa’nın en büyük atletizm yarışması olan Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’nı ayrıca da 20. Avrupa 10 Bin Metre Koşusu Kupasını da Mersin’de başarıyla gerçekleştirdik. Yaptığımız hiçbir organizasyonun karşılıksız kalmadığını görmekten mutluyuz. Mersin artık Akdeniz Oyunları’nın, Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’nın, Avrupa 10 Bin Metre Koşusu Kupası’nın yapıldığı bir şehirdir. Mersin artık bir spor şehridir. Bunu herkes biliyor” şeklinde konuştu.

Konuşmasının sonunda Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak yaptıkları her uluslararası organizasyonu Türkiye’nin tanıtımında bir araç olarak gördüklerini belirten Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, 11 Aralık 2016 tarihinde 2. Uluslararası Mersin Maratonu’nu milletimizin barış, kardeşlik ve hoşgörü mesajlarını dünya kamuoyuna ulaştırmak için düzenleyeceklerini söyleyerek, herkesi Mersin Maratonu’na katılmaya davet etti.

baskan-kocamazmersinartikbirsporsehridir3

Facebook Yorumları