Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İnegöl Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları’nı (İNESMEK) ziyaret etti. Aktaş, 1149 kursiyerin eğitim gördüğü kurslarla ilgili açıklamasında; “Kursiyerlerimizin hayatları İNESMEK’le değişiyor. İNESMEK’in dokunduğu hayatlar zenginleşiyor, güzelleşiyor” dedi.

Belediye Başkanı Alinur Aktaş, beraberindeki meclis üyeleri ve parti yöneticileri ile birlikte İNESMEK’in Cuma Mahallesi Nuri Doğrul Caddesi üzerinde Tabakoğlu Pasajında bulunan kurs merkezini ziyaret etti. Kursiyerlerin eğitim aldıkları alanla ilgili ürünlerini inceleyip kursiyerlerle sohbet eden Aktaş, dikiş nakış ve ahşap boyama ile kuaförlük ve aşçılık kursunun bulunduğu kurs merkezinde el emeği göz nuru ürünleri ilgiyle inceledi. Kurslar hakkında kursiyerlerle fikir alışverişi yapan Aktaş, aşçılık kursu öğrencilerinin hazırladığı ikramların da tadına baktı.

5 YILDA 14 BRANŞTAN 53 BRANŞA YÜKSELDİ

İNESMEK kurs ziyareti sonrası bir açıklama yapan Başkan Aktaş, toplumumuza nitelikli iş gücünün kazandırılmasının yanı sıra geleneksel el sanatlarının yaşatılması noktasında en önemli sosyal sorumluluk projelerinden birisi durumunda olan İNESMEK Kurslarını ziyaret etmek için bugün bir araya geldiklerini söyledi. Türkiye’nin kalbinin attığı, sanayi, kültür ve sanat adına önemli işlere imza atılan İnegöl’de, İnegöl Belediyesi olarak hizmet standartlarını daha da yukarılara taşımanın gayretini gösterdiklerini ifade eden Aktaş, “Bu bağlamda İnegöllü hemşerilerimizin hayat standartlarını yükselterek nitelikli işgücünü artırmak için yoğun çaba harcıyoruz. Bununla alakalı gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımızın en önemlilerinden birisi de İNESMEK. 2011 yılında eğitim vermek üzere 14 branşla yola başlayan İnegöl Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kurslarımız, İnegöl halkının talepleri doğrultusunda branş sayısını 53’e yükselterek hizmet vermeye devam ediyor. İNESMEK kurslarında el sanatlarından bilişim teknolojisine, yabancı dil eğitimlerinden kişisel gelişime, meslek eğitimlerinden sanat ve tasarım kurslarına kadar pek çok alanda eğitim verilmekte” dedi.

İnceleyin:  Silivri Belediyesi hayvan hakları için protokol imzaladı

İNESMEK EMİN ADIMLARLA YOLUNA DEVAM EDİYOR

İNESMEK’te bugüne kadar 5 yıllık süreçte ön kayıt olarak 21564 başvuru kabul edildiğini ve 13208 vatandaşın da kurslara başlayarak çeşitli branşlarda eğitim aldıklarını dile getiren Aktaş, “Şunu da ifade etmek isterim ki İnegöl merkezde yer alan kurslarımızın yanı sıra Alanyurt Köy İçi Bilgi Kültür Evi, Alanyurt Yunus Emre Mahallesi, Huzur Mahallesi Bilgi Kültür Evi ve Huzur Mahallesi İrtibat Noktasında da kurs merkezi açarak İNESMEK’i halkımızın ayağına götürdük. İNESMEK kurs merkezlerini ve bu kurs merkezlerinde verilen eğitimleri kısaca sizler ile paylaşmak istiyorum. Nuri doğrul kurs merkezinde; Bilgisayar Kullanımı, Bilgisayarlı Muhasebe, Ön Muhasebe, Bilgisayar Destekli Proje Çizimi (Autocad), Bilgisayar Destekli Proje Tasarımı (3D Max), Tıbbi Sekreterlik, İngilizce Seviye A1, İngilizce Seviye A2, İspanyolca Seviye A1, Diksiyon, Hızlı Klavye Kullanımı (F Klavye) alanlarında 21 grupla 406 öğrenci eğitim görüyor. Cuma mahallesi (Tabakoğlu pasajı) kurs merkezinde; Arapça Seviye A1, Atık Kağıt Muhtelif Ambalajdan Aksesuar Yapımı, Dijital Fotoğraf Çekimi, Ev Yemekleri Hazırlama, Kadın Düz Dar Etek Dikimi, Kadın Temel Etek Dikimi, Kadın Üst Giysileri Dikimi, Çeyiz Ürünleri Hazırlama, Dekoratif Ev Aksesuarları Hazırlama, İğne Oyası, Pike Dikimi, Saça Geçici ve Kalıcı Şekil Verme Teknikleri, Üç Boyutlu Şekillendirme ve Filografi Tekniği alanlarında 26 grupla 525 öğrenci eğitim görüyor. Gençlik merkezi kurs merkezinde; Guaj Boya Resim ve Resim Sanat Eğitimi alanlarında 4 grupla 107 öğrenci, Alanyurt Yunus emre kurs merkezinde; Kadın Üst Giysileri Dikimi ve Kadın Temel Etek dikimi alanlarında 2 grupla 44 öğrenciye, Alanyurt Köy İçi Kurs Merkezinde; Kadın Temel Etek Dikimi alanında 1 grupla 15 öğrenciye, Huzur Mahallesi Bilgi Kültür Evi; Bilgisayar Destekli Muhasebe alanında 1 grup 20 öğrenciye, İnegöl Belediyesi Huzur Mahallesi İrtibat Noktası; Mefruşat ve Kuaförlük alanlarında 2 grupla 30 öğrenciye eğitim vermekteyiz. Sonuç olarak; 2016-2017 eğitim-öğretim döneminde bünyesinde bulunan 33 usta öğretici ile 29 farklı branşta, 57 grupla 1149 kursiyere hizmet veren İNESMEK yoluna emin adımlar ile devam ediyor” diye konuştu.

İnceleyin:  Malatya Büyükşehir Belediyesi Sanat Eğitim Merkezi (MABESEM) binlerce kişiye ulaştı

YENİ KÜLTÜR SARAYI İLE DAHA İYİ HİZMET VERİLECEK

Kurs merkezlerinin tam anlamıyla bir aile ortamına dönüştüğünü kaydeden Aktaş “Gerek çalışanlarıyla, gerek hocalarıyla burası tam bir aile ortamı içerisinde. Özellikle bayanların doya doya istifade ettiği bir alan. Hanımefendilerin ciddi bir memnuniyetleri de söz konusu. Ama özellikle yer darlığı ile alakalı konu gündeme getirildi. Bu da zaten bizim gündemimizde olan bir konu. İnşallah bize yeni intikal eden kütüphane arkasındaki yeni kültür sarayı merkezimizin bu konuda çok iyi hizmetler vereceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.
bld_7044

KURSİYERLERİN HAYATLARI İNESMEK İLE DEĞİŞİYOR

Aktaş, İNESMEK’in kurulduğu günden bu yana pek çok insan için umut olduğunu, pek çok insanın da hayalini gerçekleştirdiğini vurgulayarak şöyle devam etti: “İnegöllülerin sanatsal becerilerini geliştiren, daha önce kendilerinde fark edemedikleri yetenekleri ortaya çıkaran İNESMEK, onların aynı zamanda mesleki eğitim ihtiyacını da karşılıyor. Kursiyerlerimizin hayatları İNESMEK’le değişiyor. İNESMEK’in dokunduğu hayatlar zenginleşiyor, güzelleşiyor. Bugün gelinen noktada İNESMEK hobi olarak gidilen bir kurs olmaktan ziyade aynı zamanda insanların meslek sahibi olduğu ve aldığı eğitim sonucunda mesleklerinde terfi ettiği, İnsanların hobi olarak yaptığı çalışmalarını meslek haline getirdiği, Çalışmalarıyla farklı şehirlerde dahi sergiler açarak İnegöl’ümüzü tanıttığı, ev hanımlarımızın girişimciliğe ilk adımlarını attığı, oluşturulan atölyelerde geleneksel sanatların yaşatıldığı bir eğitim merkezi haline geldi. Bu vesile ile İNESMEK kurslarında emeği geçen yöneticilerden, çalışanlara kadar herkese şükranlarımı sunuyor, yeni eğitim döneminin kursiyerlerimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.”

Facebook Yorumları