İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Doğru projeler yaptık. Ekonomimizi sağlamlaştırdık. Yaptığımız işler hem Türkiye hem de dünya tarafından görülmeye başlandı. Biz tozunu silkeledik, bundan sonra İzmir daha da hızlı kalkınacak” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bornova Belediyesinin sosyal medya iletişim platformu Bornova TV’den İzmirlilere seslendi. Kocaoğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin düşüncelerini dile getirdi. Türkiye’nin bağımsızlığını ve bölünmez bütünlüğünü şehit ve gazilerine borçlu olduğunu ifade etti. Kocaoğlu, Afrin Harekatı’nın kaçınılmaz bir hale geldiğini ve ülkenin bölünmez bütünlüğü için müdahalenin zorunlu olduğunu söyledi. Kocaoğlu, bugün bölgede egemen güçlerin denetiminde, emperyalistlerin hedefine ulaşmasına hizmet edecek bir devlet kurulmaya çalışıldığını vurguladı. Kocaoğlu, Türkiye’nin “bölünmemek için” komşularının toprak bütünlüğünü de savunmak zorunda olduğunu dile getirdi.

“Doğru projeler yaptık”

İzmir’in son yıllarda yakaladığı ekonomik büyümeye değinen Büyükşehir Belediye Başkanı, kentlerin tarihleri boyunca inişli-çıkışlı süreçler yaşamasının olağan karşılanması gerektiğini ifade etti. Kocaoğlu, “İzmir zaman zaman başarıdan başarıya koşmuş, zaman zaman durağanlık dönemine girmiş bir kent. Ama tozu silkelendiği zaman ayağa kalkacak bir kent. Bu kentin varlarını harekete geçirmeye, kentin kanaat önderlerini motive etmeye, kaynaklarını gün ışığına çıkarmak için sinerji yaratmaya ve altyapı eksiklerini tamamlamaya çalıştık. İlk başta tabii ki fark edilmedi. ‘Eli yüzü pasaklı çocuk’ denildi, ‘İzmir büyük bir köy’ dendi, ‘itikatı zayıf’ dendi. Ama biz yılmadık, çalıştık, birlik beraberliği sağladık. Doğru projeler yaptık. Öncelik sıralamasını doğru belirledik ve yaptığımız işler hem Türkiye hem de dünya tarafından görülmeye başlandı” dedi.

Kocaoğlu, “İzmir bugün büyüme trendiyle çok önemli bir noktaya gelen, 24 saat temiz su verilen, çevre yatırımlarında öncü, raylı sistem ağını 11 km’den 180 km’ye çıkaran bir kent. Biz tozunu silkeledik, bundan sonra İzmir daha da hızlı büyüyecek. Kentsel dönüşüm örnek olacak şekilde gelişiyor, tarıma destek projelerimiz örnek alınıyor. Ekonomik yapımızı sağlamlaştırdık, kredi olanaklarımızı bulduk. Bundan sonra İzmir daha da hızlı büyüyecek” diye konuştu.

İnceleyin:  Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu ziyaret etti

“İzmir ülkenin kalkınmasında kaldıraç olacaktır”

Programda, Prof. Dr. Oğuz Esen’in hazırladığı ve Büyükşehir Belediyesi’ni “Yerel Kalkınma ve Mali Yönetim Stratejisi” açısından inceleyen rapor da gündeme getirildi. Başkan Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir’e “hükümetten daha fazla” yatırım yapmasına ilişkin soruya “İzmir her dönem merkezi bütçeye aldığından fazla katkı koyan bir kent. Bu da normal bir durum. Yeter ki, bizim gibi gelişmiş olan kentlere merkezi bütçeden ayrılan payla bizimki arasında adil bir paylaşım olsun. Zaten merkezi yönetim biraz destek verdiğinde, biraz kaynak ayırdığında, İzmir bunun kat be kat fazlasını geri verecektir. İzmir vergi ödeme ahlakıyla, ülkesine, vatanına bağlılığıyla Türkiye’nin en önemli kentlerinden biridir. İzmir’e yapılacak her yatırım, ülkenin kalkınmasını sağlar. İzmir, ülkenin de kalkınmasında kaldıraç olacaktır” yanıtını verdi.

“İzmir fuarcılığını büyütüyoruz”

Kocaoğlu, İzmir’e merkezi yönetim tarafından sadece maddi kaynak ayırarak değil, alınacak kararlarla da destek olunabileceğini vurguladı. Kocaoğlu, “İnciraltı sağlık turizmi konseptiyle planlansa, İzmir’e ayrı bir renk katacaktır. Sümerbank arazisini istemiştik. Kongre merkezi yapmak için.. İzmir’de fuarcılığı hızlı bir şekilde büyütüyoruz. Kongreciliği de büyütmemiz lazım. Bunlar eşdeğer sektörler. Tarihi bölgeyi ayağa kaldırıyoruz. Kemeraltı, Agora, Kadifekale’ye verilecek destekler çok önemlidir. Merkezi hükümet belli noktalara katkıda bulunup önümüzü açarsa.. Mesela biz kendi başımıza metro yapıyoruz. Eğer merkezi hükümet Hazine garantisi verirse, alınacak kredinin maliyeti yüzde 2, garanti vermezse yüzde 5-5,5 civarında” diye konuştu.

Başkan Aziz Kocaoğlu, “Hazine kefil olduğunda Buca ve Narlıdere metrosunu çok daha düşük faizle ve hızlı bir şekilde yapabiliriz. Bugün ülkemizin bulunduğu durumdan dolayı yurtdışında kredi faizleri çok pahalandığı için biz de fahiş fiyatla kredi kullanmamak için biraz ağırdan almak durumundayız. Ama vazgeçtiğimizi söylemiyorum. Merkezi yönetim bize Hazine garantisi verse, biz şu anda ciddi bir borçlanma kapasitesi ve ödeme gücüne sahibiz. Daha ucuz kredi bulup bu yatırımları yapabilecek durumdayız.” dedi.

İnceleyin:  İzmir'de Narlıdere metro hattının temeli atıldı

“Yeni bir model hazırlığındayız”

Türkiye’deki ulaşım sistemine yeni bir soluk getirecek yeni bir model hazırlığı içinde olduklarını da söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, “İzmir Büyükşehir Belediyesi toplu ulaşım araçları, 11 metropol ilçede ulaşımı sağlayacak. Raylı sistemle de dışarıya açılacak. Diğer ilçelerde ise ulaşım görevini yapan kooperatif ve birlikler devrede olacak. Bizim şemsiyemiz ve kriterlerimiz altında çalışacakları bir sistem kurulacak. İşlerini bozmadan çalışacaklar ama bir disiplin ve düzen gelecek” dedi.

“Minibüsler de kurallar çerçevesinde hizmet verecek”

Başkan Aziz Kocaoğlu’nun açıkladığı ve ilk uygulaması Seferihisar’da gerçekleştirilmesi planlanan yeni ulaşım sistemi, kent içi toplu ulaşıma minibüsleri de entegre etmeye yönelik bir proje.. Amaç minibüsleri de kartlı biniş sistemine dahil ederek toplu ulaşımda tam entegrasyonu
sağlayabilmek.. Sistem uygulamaya başladığında, ESHOT otobüsleri minibüslerin çalıştığı hatlardan çekilecek. Minibüsler de Büyükşehir Belediyesi’nin standart ve kuralları çerçevesinde hizmet verecek.

Facebook Yorumları