Ana SayfaGündemBaşkan Kurt Gençlerle Buluştu Sorunlarını Dinledi ve Destek İstedi

Başkan Kurt Gençlerle Buluştu Sorunlarını Dinledi ve Destek İstedi

Başkan Kurt gençlerle buluştu sorunlarını dinledi ve destek istedi . Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Ceren Özdemir Adalar Gençlik Merkezi’nde girişimci gençlerle bir araya geldi. Gençlerin yoğun ilgi gösterdiği buluşmada konuşan Başkan Kurt, amaçlarının Odunpazarı’nda gençler tarafından tespit edilen sorunlar; yine gençlerin, halkın katılımı ile çözüm yolları araması olduğunu söyledi.

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, girişimci gençlerle buluştu.Eskişehir Osmangazi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileri katıldı. Akademisyenler ile Mimarlar Odası Eskişehir Şubesi yöneticileride katılım gösterdi.

Başkan Kurt gençlerle buluştu ,sorunlarını dinledi
Başkan Kurt gençlerle buluştu ,sorunlarını dinledi

Toplantılar düzenli aralıklarla devam edecek

Şehir ve Bölge Plancısı Faruk Göksu’nun konuşmacı olarak katıldı. Odunpazar Belediyesi’nin katkı ve desteği ile yürütülecek tasarım ve etkinlik atölyesi oluşturulmasına karar verildi. Bu atölyede gençler, halkın beklentileri doğrultusunda fark yaratacak tasarım ya da etkinlikler yapacak. Gerçekleştirilen bu toplantılar ise düzenli aralıklar devam edecek. Toplantıda konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt.; toplantının amacının gençlerin Odunpazarı’ndaki sorunları tespit etmesini istedi. Ve bu sorunların çözüm yolları konusuna da Eskişehir halkının katılımını sağlamaları olduğunu belirtti.

“Herkes yapmaz”

Bunun bir fedakârlık ve özveri işi olduğuna dikkat çeken Başkan Kurt, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Herkes yapmaz, ama belli bir noktaya gelmiş ve geleceği düşünen gençlerin bunu yapacağını düşünüyorum. Öneri somut bir biçimde projeye dönüşüyorsa siz de orada kendinizi denemiş olursunuz. Mahalleliye, bazı konuları  komşuluk ilişkileri ile dayanışmayla çözebileceğimizi gösterebiliriz. Geçmiş yıllarda herkes kendi dükkanının önünü temizliyordu. Şimdi popülist politikalar öyle bir noktaya geldi ki.  Vatandaş malzemeyi boşaltıyor ve ambalaj atıklarını kapının önüne bırakıyor. Belediye gelip almadı diyor. Böyle bir şey yok. Bunların kuralları, usulleri, yöntemleri var. Nedir; belediye haftada iki gün oradan çöp alır ya da hafta bir gün ambalaj atığı alır. Ayda bir gün atık pili alır. Bu programları herkes hiçe sayıyor. Özgürce ben çıkarırım, atarım belediye de gelsin alsın diyor. Avrupa’nın birçok yerinde çöp haftada bir alınıyor, ama biz her gün alıyoruz. Ve biz çöpü aldıktan hemen sonra yeniden çöp çıkarılıyor. Bu bir kültür, bilgi, dayanışma işi. Bunu da biz gençlerle örnekler göstererek çözeriz diye düşünüyorum. Bu nedenle de Faruk Hocamızı bulduk, bize yol açsın istedik. Eskişehirliyi bunun içine katalım istiyoruz.  Önünüzde büyük bir gelecek, yıllar var. O yılları düşünmek zorundasınız. ” dedi.

Başkan Kurt; “Bugün yapacağınızı bir proje 30 yıl sonra sizin karşınıza çıkacak ve yanlış yapmışım diyeceksiniz. Şok projeleri birlikte yapalım istiyorum. Geçen yıl mimarlık fakültesi öğrencilerinin bir tasarım kampı vardı, 40 kişi kadar katıldı.  20 kadar proje çıktı, biz de bunları üretmeye başladık. 5 tezgahı Aladdin Park’ın önünde bir yere koyacağız. Burada kitap satılacak. O öğrenci bunu gördüğünde memnun olacaktır, diye düşünüyorum. Kendisini de eleştiriye açık bir noktaya getirecektir.”

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla