Ana SayfaSosyal sorumlulukBergama 2020'yi çevre yılı ilan etti

Bergama 2020’yi çevre yılı ilan etti

Bergama Belediyesi; sıfır atık, geri dönüşüm ve çevre bilincinin artırılması amacıyla 2020’yi çevre yılı ilan etti. Bu amaçla ilçeye 14 farklı atık grubunun toplanmasını sağlayacak atık getirme merkezi kazandırılacak. 

İZMİR – Bergama Belediyesi, 2020 yılını çevre yılı ilan etti. Bergama Belediyesi’nin ilk meclis toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı öncesi konuşan Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, 2020’nin Bergama’da çevre duyarlılığını artırmak üzere çevre yılı olarak ilan edildiğini açıkladı. Sıfır atık, geri dönüşüm ve çevre bilincinin artırılmasına yönelik olarak böyle bir karar aldıklarını belirten Başkan Koştu, “Gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakmak için çevre konusuna hassasiyetle yaklaşıyoruz. Çevre ve atık bilincini öncelikle çocuk ve gençlere kazandırmak amacıyla, çalışmalarımızı daha çok öğrencilerle birlikte sürdüreceğiz” dedi.

Çevre yılı sebebiyle projeler geliştiriliyor

Yıl içerisinde bir dizi çalışmaları olacağına değinen Başkan Koştu, “Okullarımız için her sınıfta kullanılmak üzere duvar takvimleri yaptırdık. Tamamen geri dönüşümlü malzeme kullanılan bu takvimde çocuklarımıza çevre ve atık bilinci oluşturacak mesajlar vermeye özen gösterdik. Kamu kurumlarının da geri dönüşüm konusunda farkındalık oluşturmak üzere aynı özelliklerde masa takvimleri dağıtacağız. Belediye olarak sürdürdüğümüz atık pil, cam, yağ ve ilaç toplama kampanyalarını artıracağız” şeklinde konuştu.

Atık getirme merkezi yapılıyor

Başkan Koştu, 2020 yılı boyunca Bergama’da ciddi bir çevre duyarlılığı oluşturmak için belediye olarak öncü ve örnek olacaklarının altını çizdi. Koştu, “Bu amaçla 14 farklı atık grubunun toplanmasını sağlayacak bir atık getirme merkezini Bergama’ya kazandırıyoruz. Tekstil fabrikasında bulunan bu tesisimiz ile mobilyadan teknolojik aletlere kadar pek çok kullanılamayan eşya ve ürün geri dönüşüme kazandırılacak. Tesisimizi bir an önce hizmete almak için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

“Bakanlığın çalışmaları farkındalık oluşturdu”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde sürdürülen Sıfır Atık Kampanyası‘na da dikkat çeken Başkan Koştu, “Bakanlığımızın çalışmaları ciddi bir farkındalık oluşturdu. Bu konuda ülkemizde çevre ve sıfır atık konusunda son yıllarda artan bir bilinç olması çok sevindirici. Atıkların doğaya salınmadan geri değerlendirilmesi enerji tasarrufuyla birlikte çevre sağlığı ve ekonomiye çok ciddi katkısı var” ifadelerini kullandı.

DSC 1791

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler