bodrum beyaz kum operasyonu 2
Bodrum’da Maldivlere özenen bazı işletmeler, hem insan hem de doğa sağlığını tehdit ediyor.

Bodrumlular, Maldivler’e özenen bazı işletmelerin mermer tozu serme çalışmalarına savaş açtı, belediye “beyaz kum” operasyonu başlattı.

Maldivler’e özenen bazı işletmelerin Bodrum sahillerine beyaz kum ve mermer tozu serme çalışmaları hem halk sağlığını tehdit ediyor hem de deniz çayırlarını yok ediyor. Denizin dibine beton duvar ören işletmeler daha sonra kumları sahile seriyor. Dalgalarla kumların gitmemesi için deniz dibine duvar örülmesi ise bu kadarına da pes dedirtiyor. Bazı lüks siteler ise sahile serdikleri kumları denizin içine de boşaltarak deniz çayırlarını yok etmeye çalışıyor. Denizin dibindeki yeşil çayırlarda yaşayan üreyen tüm deniz canlılarını da yok eden işletmeler yaptıkları bu işlem sorasında şezlongları günlük bin liradan, 1 milyon dolarlık bir evi ise 4 milyon dolardan satıyor.

bodrum beyaz kum operasyonu 1
Bodrum’da Maldivlere özenen bazı işletmeler sahillerine beyaz kum ve mermer tozu serdi.

“Beyaz kum” operasyonu

Bu durum halkın tepkilerine neden olurken vatandaşlar işletmelerin beyaz kum serme çalışmalarına savaş açtı. Belediye de bu durum üzerine operasyon başlattı. Geçtiğimiz gün Yalıkavak Mahallesi’nde bulunan 5 yıldızlı bir otele ceza yazılmasıyla başlayan beyaz kum operasyonu sonrasında 7 otele, 1 beache ve Bodrum’un en pahalı evlerinin bulunduğu 3 siteye Bodrum Belediyesi Çevre Koruma Müdürlüğü tarafından tutanak tutularak yapılacak kum serme işlemi durduruldu. Her geçen gün artan beyaz kum veya mermer tozu döken otel sayısı ise artmaya başladı.

Yarımadaya baştan başa beyaz kum serdiler

Öte yandan, gözler Milas’a bağlı Pina yarımadasında buluna 3 lüks otelin sahiline serilen beyaz kumlara çevrildi. Sahil şeridi boyunca serilen beyaz kumlarla ilgili çevreciler ayaklandı. Kumların denize verdiği tahribat ise geçtiğimiz aylarda havadan çekilen görüntülerle gözler önüne serildi. Bembeyaz sahili ışıl ışıl görünürken plajlar, deniz dibindeki beyazlıklar da dikkatlerden kaçmadı.

bodrum beyaz kum operasyonu 3
Denizin dibine de beton duvar ören işletmelerin oluşturduğu manzara tüyler ürpertti.

“Kimyasallarla yok edilmeye çalışılıyor”

Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz, deniz çayırlarının yok olduğunu ifade ederek “Deniz çayırları dediğimiz, erişte dediğimiz Posidonia Oceanica çayırları denilen bir endemik bir yosun türü var. Bizim Bodrum’un denizlerinin bu kadar berrak, temiz ve oksijen dolu olmasının sebebi bu yosun türü. Bu yosun türü halkımızın bilinçsizliğinden hoşlanılmıyor, yok edilmeye çalışılıyor. İş makinalarıyla kazılmaya çalışıldı. Daha sonra çeşitli kimyasallar dökülerek yok edilmeye çalışıldı. Bunları hemen ispatlayamıyorsunuz, olup bitikten sonra görebiliyorsunuz. En son olarak da o bölgeye kum dökerek orayı kapatmak ve Maldivler sahili görünümü verme iddiasıyla yapılan hareketler oldu. Bu yapılan işlemin birden fazla sakıncalı yönü olan bir şey. Denize ve kıyıya atılan kum orada durmayacağı için önce deniz büyük beton bloklarla çevriliyor. Deniz dibine beton bloklarla bir beton yapılıyor, kum kaçmasın diye. Daha sonra ise kumlar dökülüyor. Deniz çayırlarının üzerine önce beton seriliyor, sonra üzerlerine bu kum dökülüyor. Kanuni olarak denize böyle bir müdahale yapmanız yasak. Deniz dibindeki bu çayırlar endemik bir tür. Akdeniz’de koruma altından Barselona sözleşmesine girmiş, Tarım Bakanlığından bile koruma altında olan bir canlı. Onlar yok ediliyor” dedi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Kadıköy Belediyesi küresel iklim duyarlılığı için fikir fırtınası yaptı