ercek golu 1
Flamingo cenneti Erçek Gölü, “Kesin Korunacak Hassas Alan” ilan edildi.

Doğu’nun kuş bakımından en zengin alanı olan ve eşsiz manzarasıyla görenleri büyüleyen Erçek Gölü, “Kesin Korunacak Hassas Alan” ilan edildi.

Türkiye’de bulunan 453 kuş türünün büyük bir kısmını havzasında barındıran Erçek Gölü, özellikle ev sahipliği yaptığı flamingolarla anılıyor. Gölde, Kılıçgaga, büyük cılbıt, kara boyunlu, batağan, angıt, flamingo, yaz ördeği, Van Gölü martısı gibi onlarca kuş türünün barınıyor. Erçek Gölü, özellikle biyoturizm ve ornitoturizm açısından da dünyanın önemli merkezlerinden biri olma özelliğine sahip. Göl, dünyanın da en büyük flamingo konaklama alanlarından birine ev sahipliği yapıyor. Göl, ulusal ve uluslararası sınıflandırılmalarda da önemli kuş alanları arasında “B” sınıfı sulak alanlar içinde gösteriliyor.

ercek golu 2
Gölün, Hassas Alan olarak tescil edilmesiyle bölgede başlatılan çalışmalar hız kazandı.

İpekyolu Belediyesi tarafından gelenekselleştirilen Flamingo Festivali ile yerli ve yabancı binlerce turiste ev sahipliği yapan göl kıyısında yapılan kuş gözlem noktaları, sahil bandı çalışması ve düzenli çevre temizliği göle verilen önemi bir kez daha gözler önüne seriyor.

Göl, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile “Kesin Korunacak Hassas Alan” olarak tescil ve ilan edildi. Bununla birlikte, dünya turizm cenneti sayılan alanlardan biri haline dönüştürülebilmesi çalışmaları da hız kazandı.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Dünyaya gözlerini Ankara'da açtı