Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı

Bilecik Valisi Tahir Büyükakın’ın, kentin isminin değiştirilmesi önerisini değerlendiren Belediye Başkanı Selim Yağcı, “Gerekirse referandum yapılır” dedi.

Bilecik Belediyesi, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı işbirliğinde gerçekleştirilen Marka Değerleriyle Bilecik Sempozyumu’nun son oturumunda konuşan Bilecik Valisi Tahir Büyükakın, Bilecik’in isminin değişmesinin tartışılması ve konuşulmaya başlanması gerektiğini söylemişti. Öneri sonrası Bilecik halkı isim değişliği konusunda ikiye bölündü. Bazıları Bilecik’in ismini değişmesin sonrası “Bursa Bilecik mi?”, “Şanlıurfa Birecik mi?” sorularından kurtaracağı kanısında. Diğer bir kesim ise, Bilecik’in isminin değiştirilmesinden önce Bilecik’in daha önemli sorunları olduğunu kanaatine vardılar.

“Kararı halkımızın vermesi lazım”

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, yaptığı basın açıklarında ise, Bilecik’in en önemli marka değerinin Osmanlı devleti gibi bir devletin kurulduğu topraklar olduğunu söyledi. Yağcı, “Bu sonradan kazanılacak bir değer değil, bu gerçekten tarihin bize lütuf ettiği ve bahşettiği çok önemli bir kazanım. Biz bununla her zaman gurur duyuyoruz. Bu sonradan kazanılacak bir değer değil, bu gerçekten tarihin bize lütuf ettiği ve bahşettiği çok önemli bir kazanım. Biz bununla her zaman gurur duyuyoruz. Bilecik’e Ertuğrul ismini de koyalım, ama Bilecik ismini yok etmeyelim. Şimdi ‘Bilecik il merkezinin ismini kaldıralım Bilecik’ten Ertuğrul koyalım’ demek çok doğru bir yaklaşım olmaz kanaatindeyim. Bu kararı ne Bilecik Belediye Başkanı olarak ben vermeliyim, ne Bilecik Valimiz, ne siyasetin herhangi bir birimi vermeli. Bu kararı tabii ki bu ismi burada yaşayan hemşehrilerimizin vereceği bir platformu oluşturmamız lazım. Gerekiyorsa referanduma ilişkin olarak bir çalışma yapılmalı” dedi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Trabzon’daki Türk-Macar Dostluk Parkı’nın Zigetvar’daki muadili törenle hizmete açıldı