Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, kentte faaliyet gösteren dolmuşçulara son çağrısını yaparak, otobüsleri aldıklarını ve 2018 yılında faaliyete geçireceklerini söyledi.

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, kentin toplu taşıma sorunları ve yaptıkları çalışmalara ilişkin açıklama yaptı. Bahçeci, şoförler ve bağlı temsilcileri ile birkaç kez konuştuklarını anlattı. Bahçeci, “8 metre ve 12 metrelik sıfır kilometre otobüslerimiz gelecek. 2-3 ay içerisinde de kart sistemi, düzenlemeler, şoförlerin eğitilmesi gibi süreçlerin tamamlanması sürer. Mart-Nisan gibi de bu sistemimiz işlemeye devam eder. Dolmuşçu esnafımızla görüşmeler yaptık. Meclis üyelerimizle kurduğumuz komisyonda AK Partili, CHP’li, MHP’li, meclis üyelerimizden oluşan Esnaf Odaları Başkanı, Ticaret Odası Başkanı, Şoförleri Odası Başkanından oluşan komisyonla da istişare yaptık. Onlarında duyarlı davranmalarını istiyoruz” dedi.

“Israrla istemediler”

Şoförlerinde iş yapmalarını istediklerini anlatan Bahçeci, “Biz ilk önce şoförlerimiz bu işi yapsın istedik. Ama onlar ısrarla istemediler. Bizim böyle bir bütçemiz yok otobüsleri alamayız dediler. Üç hafta önce ben tekrar çağırdım. Sekiz tane dolmuş hattının başkanını ve Şoförler Cemiyeti’nin başkanını davet ettim. Toplantı yaptık. Ben onlara şu teklifi sundum; sizin aracılığınızla kamuoyuna da duyuralım. Biz otobüsleri aldık. Siz dolmuşlarınızı satın bir kooperatif veya şirket kurun. Ben size on yıllığına kiraya vereyim. On yıl boyunca siz işletin. Ama denetim belediyede olmak şartıyla şoförlerin disiplini, kurallara uyumu bu konuda taviz veremeyiz. Biz bu konu ile ilgili bir merkez oluşturuyoruz. Her otobüse 7 tane kamera sistemi kurulacak. Tek tek arşivlenecek her ihtimale karşı bir Merkez oluşacak. 90 tane şoför var Şoförlere dedik ki siz işletin belediyeye kira ödeyin. Dediler ki hadi para kazanamazsak kirayı nasıl ödeyeceğiz” diye konuştu.

“Halen dönmediler”

Para kazanacaklarından emin olduğunu anlatan Bahçeci, “O zaman ortak kararolalım. Tüm giderler hesaplansın yapılsın. Kar da anlaşırız dedim. Kar etmezseniz kira ödemeyin dedim. Bu biraz kafalarına yattı ama biz size döneriz dediler ama hala dönmediler. En son bana şunu söylediler ‘Bunlar olmasa da biz yine devam etmek istiyoruz diyenler var’ İsteyen otobüse binsin, isteyen dolmuşa. Belediye meclisi karar aldı. Otobüs fiyatı daha uygun olurken çok fazla kimse dolmuşa binmez. Sizin aracılığınız ile tekrar söylüyorum; gelin aldığımız tüm otobüsleri size kiralayalım ve kara ortak olalım” ifadelerinde bulundu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Mersin Büyükşehir Belediyesi ulaşım atağına kalktı