Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi

Bingöl Belediyesi, katı atık depolama tesisindeki çöp gazını elektrik enerjisine dönüştürmek için ihale sürecini tamamladı.

Bingöl Belediyesi, katı atık düzenli depolama sahasında entegre tesis, saha işletmesi, ön ayrıştırma, çöpten enerji üretimi ve fermantasyon tesisi kurulması için ihale gerçekleştirdi. 29 yıllığına mülkiyetin gayri ayni hak tesisi yöntemiyle gerçekleştirilen ihale ile birlikte 35 milyonluk yatırım gerçekleştirileceği bildirildi. 94 dönümlük katı atık depolama alanında tesislerin kurulması için yer tahsisi gerçekleştirildi. Tesisinin faaliyet girmesiyle birlikte doğrudan 120 kişinin istihdam edilmesi hedefleniyor.

“Yapım hazırlıkları başladı”

Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, entegre tesis projesi kapsamında depolama alanı ve fermantasyon yöntemiyle elektrik enerjisi üretileceğini söyledi. Barakazi, yüklenici firmaya yer tahsisi yapıldığını ve yapım hazırlıklarının başladığını belirtti. Barakazi, katı atık depolama tesisinde günlük olarak depolanan 240 ton çöpün elektrik enerjisine dönüştürüleceğini ifade etti. Yatırımın hayata geçirilmesiyle birlikte ilk etapta 1 megawatt enerji üretileceğini kaydeden Barakazi, “Bu ciddi bir çevre yatırımıdır, hem çevre kirliliğini ortadan kaldırıyoruz hem de dışa bağımlı olduğumuz enerjiyi yerinde üretiyoruz. 29 yıl süresince üretilecek
enerjiden yüzde 2 kazanım sağlayacağız” dedi.

“Yüzlerce kişi istihdam edilecek”

Yatırımın hayata geçirilmesinin ardından projenin daha geliştirileceğini kaydeden Barakazi, “İlçelerimiz ve çevre illerin çöplerini katı atık depoma tesisine taşıyacağız. Buralardan gelen çöplerin katkısıyla günlük olarak depoladığımız çöp miktarı artacak ve böylece daha fazla enerji üretmiş olacağız. Çevre dostu yatırımla birlikte hem doğamızı koruyacağız hem de
belediyemizin gelir kalemlerine bir yenisi ekleyeceğiz. Bunun yanı sıra güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmek için çalışmalarımız sürüyor. Yatırımla ilgilenen firmalarla görüşmeler yapıyoruz. Güneş enerjisi projemizi de hayata geçirdikten sonra ciddi anlamda enerji üretmiş olacağız. Bingöl için önemli projeler arasında yer alan enerji üretimiyle birlikte doğrudan yüzlerce insan istihdam edilmiş olacak. Projelerin tamamen hayata geçirilmesiyle birlikte yeni kazanımlar elde etmiş olacağız” ifadelerini kullandı.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  İzmir’in meşe ormanları yeniden yeşeriyor