Boğaz Hatları yakın zamanda 24 saat toplu ulaşıma açılıyor. Şehir Hatları Genel Müdürü Dedetaş, meclisten karar beklediklerini belirterek, “Karardan sonra Boğaz tarafında 24 saat çalışan bir sistem uygulayacağız” dedi. 

İSTANBUL – İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş, Şehir Hatları’nda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, hatlarının iyileştirilmesi ve denizciliğin toplu ulaşımda payının artması yönündeki hedefinin gerçekleştirmek üzere çalışmaları hızla sürdürdüklerini açıkladı.

Boğaz Hattı ile ilgili talepler alınıyor

Genel Müdür Dedetaş, deniz yolunu kullanan yolculardan, çok sayıda yeni talep aldıklarını belirtti. Dedetaş, “Bu talepleri, bütüncül faydayı özümseyerek, hangi hatların açılabileceği ve deniz taşımacılığında ne yapılabileceği konusunda tek tek analiz ettik. Dolayısıyla, yaz tarifesine hazırlık yapıyoruz” dedi. Dedetaş şöyle devam etti:

“Denizciliğin payını artırmak için ulaşım entegrasyonu gerekiyor. Sefer saatlerinin planlanması anlamında çalışmalara başladık. Tersanemizde bakım süreçlerini iyileştiriyoruz. Koltuklarıyla gündeme gelen 200 senelik Moda Vapuru’nun tamir sürecini hızlandırdık. Mart ayında yolcularımıza hizmet vermesini planlıyoruz. ‘İstanbul Senin’ anlayışı gereği, belediyemizin yapmış olduğu sürdürülebilir ulaşım kongresi ve deniz çalıştayı düzenledik. Deniz Çalıştayı’nı, Haliç’te kendi tersanemizde yaptık. Ulaşımın planlanması, deniz kültürü ve Kanal İstanbul çalıştayında konuşulan üç konu oldu. Çalıştayı, moderatör eşliğinde topladık. Çıktısını oluşturmaya başladık, iki ay gibi bir sürede elimizde olacak tümü.”

Ulaşım entegrasyonu sorunu yaşanıyor

Dedetaş, Şehir Hatları’nın 21 hatta, 700 personelle, günde 621 sefer hizmeti verdiğini anlattı. Yapılan çalıştay ve toplantıların, ortada bir ulaşım entegrasyonu sorunu olduğunu gösterdiğini vurguladı. Dedetaş, “Akademik çevreler ve çalışma gruplarıyla beraber işbirliği yaparak çalışmalara başladık. Gerek Şehir Hatları, gerekse de denizin diğer paydaşları olarak, denizi daha etkin bir şekilde kullanma gayreti içindeyiz. Özellikle metro ve metroya ulaşım sağlayan otobüslere uyumlu bir sistemi kurarak bu sorunu aşacağımızı düşünüyoruz. Hedefimiz, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun dediği gibi deniz ulaşımında yüzde 10 payını yakalamak. Elimizdeki verilere göre, 2019 yılında, 2018’e göre yüzde 5’lik bir artış gözlemlendi. Sadece, yaz mevsimi üzerinden bakarsak oran, yüzde 11 oluyor ki, bu artış ortalamanın üzerinde” ifadelerini kullandı.

İnceleyin:  Ankara Doğal Varlıkları Koruma Projesi İçin İlk Adımı Attı

Adalar’dan sonra Boğaz’da da aynı sistem uygulanacak

Dedetaş, Adalar’da yönetime geldikten sonra Toplu Ulaşım Müdürlüğü bir çalıştay düzenlendiğini ve çalıştayın sonunda ring seferi olarak Adalar’a 24 saat hizmet verilmeye başlandığını hatırlattı. Boğaz Hatları’nda da bu kapsamda çalışmalara başladığının müjdesini verdi. Meclisten karar beklediklerine işaret eden Dedetaş, “Karardan sonra Boğaz tarafında da 24 saat çalışan bir sistem uygulayacağız. Alo 153’ten gelen önerilerin her birini tek tek inceliyoruz. Aynı zamanda başvuruları, yazılı şekilde de alabiliyoruz. Şehir Hatları, 2019 yılında 42 milyon 500 bin yolcuya ulaşım imkânı sağladı. Bu sayı genel anlamda geçen senelere baz alınarak iyi olsa da biraz daha artması gerekiyor” bilgilerini verdi.

Denizde elektrikli araçlar kullanılması planlanıyor

Dedetaş, denizde elektrikli araçları kullanıma sunmayı düşündüklerini de belirterek, bu konuda yurtdışındaki örneklerden geri kalındığını kaydetti. Dedetaş, “Biz de kağıt üstünde projelendirmesi ve projenin fizibilitesi çalışmalarına başladık. Elektrikli tekne konusu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın da üzerinde durduğu konulardan biri. Bakanlığın yaptığı projelerde Şehir Hatları koordinasyonu üstlendi. Elektrikli tekneler, yakıt maliyeti olmadığı için ekonomimize ve çevreye olumlu yansıyacak” dedi.

Facebook Yorumları