Özelkalem Bursa Ulaşım Ana Planı, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin yarın gerçekleştirilecek üçüncü oturumunda oylanacak ve ardından yürürlüğe girecek.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Boğaziçi Proje AŞ.’ye yaptırılan ve şehrin trafik sıkıntısını tamamen çözüme ulaştıracak Bursa Ulaşım Ana Planı (BUAP), Başkan Alinur Aktaş’ın da katıldığı toplantıda meclis üyeleriyle konuşuldu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Ocak ayı meclis ikinci oturumu, Başkan Alinur Aktaş liderliğinde gerçekleşti. Mecliste tek gündem maddesi ile toplandı. AK Parti Bursa Milletvekili Atilla Ödünç’ün ‘onur konuğu olarak’ meclise katıldı, BUAP tartışıldı. Boğaziçi Proje AŞ. Genel Müdür Yardımcısı Yücel Erdem Dişli, yaptığı sunumda projenin bütün detaylarını meclis üyelerine aktardı. Oturumda, muhalefet meclis üyelerinin ve parti temsilcilerinin projeye ilişkin talepleri de alındı.

Boğaziçi Proje AŞ. Genel Müdür Yardımcısı Yücel Erdem Dişli, BUAP’ın metronun kapasite ve hat olarak geliştirilmesini, raylı sistemlerin lastik tekerlekli araçlar ve motorsuz vasıtalarla desteklenmesini içerdiğini dile getirdi. Yücel Erdem Dişli, Bursa Ulaşım Ana Planı’nda kişiye özel araç alanının daraltıldığını ve toplu taşıma araçlarına yönlendirildiğini belirtti. Dişli, proje kapsamında süreç dahilinde 2 yeni metro hattının daha kullanıma açılacağını, mevcut metro hatları için kapasitede artırıma gidileceğini ifade etti. Dişli, Bursa’daki birçok bölgenin raylı sisteme geçişinin planladığı BUAP çerçevesinde minibüs ve taksiler içinde birçok yeniliğin olduğunu belirtti.

Toplantı sırasında, parti temsilcileri ile isteyen meclis üyeleri de proje hakkında söz sahibi oldu, değerlendirmelerde bulundu. Bursa Ulaşım Ana Planı, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin yarın gerçekleştirilecek üçüncü oturumunda oylanacak ve ardından yürürlüğe girecek.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  EMITT 2019’da en başarılı tanıtım ödülü Fethiye’nin!