Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, kentsel dönüşümde yasal boşluklara takılan binalarla ilgili, “Mağdur vatandaşların önünü açmak istiyoruz” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Mart ayı olağan toplantısı yapıldı. Toplantıda,
kentsel dönüşüme başlayan fakat yasal boşluklar nedeniyle zamanla sıkıntılar yaşayan binaların durumu, görüşüldü. Başkan Alinur Aktaş, kentsel dönüşüme başlayan, dolayısıyla yıkılan binaların önünün açılmasından ve inşaatların tamamlanmasından yana olduklarını belirtti. Aktaş, “Konuya ilişkin kararı, Çarşamba günü yapılacak ikinci oturumda nihai olarak alacağız” dedi. Aktaş, 0.50 emsal artışından onay alacak 56 tane maddeye iptal oyu vererek, kentsel dönüşümde yeni bir anlayış ortaya koyduklarını söyledi. Vatandaşların kentsel dönüşüm konusundaki mağduriyetlerini bitirmek istediklerini vurgulayan Aktaş, “Binası yıkılmış, inşaatı başlamış ve kamuoyunda problem olarak algılanan yerler var. Meclis’in Çarşamba günü alacağı karar, süreci sonlandıracak. Mağdur vatandaşların önünü açmak istiyoruz” diye konuştu.

“Herkes ‘usulüne göre’ dönüşebilir”

Alinur Aktaş, binası yıkılmış, inşaatı başlamış ve kamuoyunda problem olarak algılanan yerler bulunduğunu belirterek, konunun tekrar görüşülmek üzere komisyona havale edildiğini, bir sonraki meclis oturumunda kesin kararın alınacağını belirtti. Meclis’in alacağı kararın süreci sonlandıracağını, ortada bazı mağduriyetlerin bulunduğunu hatırlatan Başkan Alinur Aktaş, mağdur vatandaşların önünü açmak istediklerini dile getirdi. 56 tane iptal oyun verdiklerini ifade eden Aktaş, “Bunlar komisyona girmiş, 0.50 emsal artışında onay alacak maddelerdi. Bizler ‘Tereddütsüz iptal’ dedik. Kentsel dönüşüm konusunda yeni bir anlayış ortaya koyduk. Kentsel dönüşümün iptal olduğu falan yok. Herkes usulüne uygun kentsel dönüşüm yapabilir” dedi.

“Bu işin oy birliği geçmesi önemli”

Ortada duran sıkıntının kesinlikle çözülmesi gerektiğini anlatan Aktaş, “Çünkü bu konuda en çok iktidar partisi olarak bizler mağdur oluyoruz. Başkan olduğumdan beri bunun böyle olmasını arzu ediyorum. Bunun için Çevre ve Şehircilik Bakanımız ile görüştük. İlçelerimizle bir araya geldik. Defalarca toplantı yaptık. Bu işin oy birliği geçmesi çok önemli” diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  İnegöl için 400 milyon ayrıldı