Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa’nın 17 ilçesiyle birlikte bir bütün olarak ulaşım sorunlarını çözecek Ulaşım Ana Planı’nın Ocak ayında Büyükşehir Belediye Meclisi’ne geleceğini, alınacak onayın ardından uygulamaya gireceğini söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Aralık ayı ilk oturumu, Başkan Alinur Aktaş yönetiminde gerçekleştirildi. Başkan Alinur Aktaş, yaptığı açıklamada, Bursa’nın ulaşım anayasası olan ve kısa-orta-uzun vadede trafik sıkıntılarının ortadan kaldırılmasını sağlayacak Ulaşım Ana Planı’nın Ocak ayı içerisinde yürürlüğe gireceğini ifade etti. Bursa’nın en önemli ilk 3 sorunundan ilkinin ulaşım olduğunu belirtti. Bunun ‘yapılan anketler sonucu itibariyle’ net bir şekilde görüldüğünü kaydeden Başkan Aktaş, göreve gelince konuyu ele aldıklarını söyledi. Şehrin trafik konusunda yaşadığı problemleri ortadan kaldırmak adına Ulaşım Ana Planı hazırladıklarını ifade etti. Başkan Aktaş kısa, orta ve uzun vadede oluşturulan planın raylı sistemler bölümünün şu anda onay için Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nde bulunduğunu söyledi. Başkan Aktaş, verilecek kararın ardından Bursa’daki raylı sistemler planlamasının kamuoyu ile paylaşılacağını anlattı.

‘SON DÜZLÜĞE GİRİYORUZ’

Ulaşım Ana Planı içerisinde Bursa’yı bir bütün olarak düşündüklerini, kent merkeziyle birlikte 17 ilçenin tamamı için planlama yaptıklarını kaydeden Başkan Aktaş, şehrin sadece Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer’den ibaret olmadığını, 17 ilçe ile birlikte senkronize-mükemmel bir birliktelik öngördüklerini vurguladı. Başkan Aktaş, “Ulaşımda inşallah son düzlüğe giriyoruz. Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nün onayı olmadan, hiçbir raylı sistem projesinin yürürlüğe girmesi mümkün değil. Bakanlık onayı geciktiği için bugünlere geldik. Sanıyorum, yakın zamanda karar verilecek ve biz de ulaşım çalışmamızı hayata geçirmenin, Bursalıları bu sıkıntıdan kurtarmanın ayrıcalığını yaşayacağız” dedi. Kesintisiz şehir trafiği hedeflediklerini, bu konuda mevcut çıtayı daha yukarılara çekmek istediklerini vurgulayan Başkan Aktaş, “Ocak ayında mecliste sadece Ulaşım Ana Planı için özel oturum yapacağız. Bu oturumda maddeleri detaylarıyla bulaşirlikte tek tek tartışacağız. Çıtayı üst seviyelere çekmenin derdindeyiz” diye konuştu.

Facebook Yorumları