Bursa’da ulaşım sorunu, ocak ayında Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gelecek Ulaşım Ana Planı ile çözülecek. Planın devreye girmesiyle 17 ilçenin ulaşımı nefes alacak.

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nin aralık ayı ilk oturumu, Başkan Alinur Aktaş yönetiminde yapıldı. Toplantıda konuşan Aktaş, Bursa’nın kısa, orta ve uzun vadede trafik sıkıntılarını ortadan kaldırılacaklarını belirtti. Aktaş, sorunu ortadan kaldıracak Ulaşım Ana Planı’nın ocak ayı içerisinde yürürlüğe gireceğine dikkat çekti. Bursa’nın en önemli ilk 3 sorunundan birinin ulaşım olduğuna dikkat çeken Aktaş, bunun yapılan anketlerle net bir şekilde görüldüğünü kaydetti. Başkan Aktaş, göreve gelince konuyu ele aldıklarına işaret etti. Aktaş, şehrin trafik konusunda yaşadığı problemleri ortadan kaldırmak adına Ulaşım Ana Planı hazırladıklarını vurguladı. Aktaş, kısa, orta ve uzun vadede oluşturulan planın raylı sistemler bölümünün şu anda onay için Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nde bulunduğunu söyledi. Aktaş, verilecek kararın ardından Bursa’daki raylı sistemler planlamasının kamuoyu ile paylaşılacağını anlattı.

“Bursa’yı bir bütün olarak düşündük”

Ulaşım Ana Planı içerisinde kenti bir bütün olarak düşündüklerini dile getiren Aktaş, kent merkeziyle birlikte 17 ilçenin tamamı için planlama yaptıklarını anlattı. Aktaş, şehrin sadece Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer’den ibaret olmadığını aktardı. Aktaş, 17 ilçe ile birlikte senkronize-mükemmel bir birliktelik öngördüklerini vurguladı. Aktaş, ulaşımda son düzlüğe girdiklerini de aktararak, “Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nün onayı olmadan, hiçbir raylı sistem projesinin yürürlüğe girmesi mümkün değil. Bakanlık onayı geciktiği için bugünlere geldik. Sanıyorum, yakın zamanda karar verilecek ve biz de ulaşım çalışmamızı hayata geçirmenin, Bursalıları bu sıkıntıdan kurtarmanın ayrıcalığını yaşayacağız” dedi.

“Kesintisiz şehir trafiği hedefliyoruz”

Kesintisiz şehir trafiği hedeflediklerine işaret eden Aktaş, bu konuda mevcut çıtayı daha yukarılara çekmek istediklerini belirtti. Ocak ayında mecliste sadece Ulaşım Ana Planı için özel oturum yapacaklarını dile getiren Aktaş, “Bu oturumda maddeleri detaylarıyla bulaşirlikte tek tek tartışacağız. Çıtayı üst seviyelere çekmenin derdindeyiz” diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Birecik’te de Urfa Kart dönemi başladı