Özel Kalem
Çin'in Tongchuan Belediyesi öncülüğündeki heyet Niğde Belediyesi'nde

Çin’in Shanxi eyaletine bağlı seramik endüstrisinin en önemli merkezi konumundaki Tongchuan Belediye Başkanı Chang Yaling beraberindeki heyet ile birlikte, Nevşehir Belediye Başkanı Atilla Seçen’e nezaket ziyaretinde bulundu.

Başkan Seçen, aralarında Tongchuan şehrindeki  Ticaret Odası Başkan Yardımcısı ve çeşitli  seramik şirketlerinin genel müdürlerinin de hazır bulunduğu heyetin ziyaretinden duyduğu mutluluğu dile getirdi. Belediye Başkanı Seçen, dünyada benzeri olmayan bir coğrafyaya sahip Kapadokya bölgesinin  merkezi konumundaki Nevşehir’in 2005 yılında HABİTAT işbirliği ile düzenlenen Uluslararası  Yerel Yönetimler  Dünya Barış Konferansında Dünya Barış Merkezi olarak ilan edildiğini kaydetti.

Başkan Seçen Nevşehir‘in 10 bin yıllık köklü tarihi boyunca farklı din ve inançlardan insanların barış içerisinde hayat sürdüğü, bölgenin doğal, tarihi ve kültürel birikimleri ile dünyanın da önemli turizm merkezlerinden biri olduğuna dikkat çekti. Seçen “Bölgemizdeki çanak ve çömlek yapımı günümüzden 5000 yıl öncesine kadar dayanan oldukça köklü bir geçmişe sahiptir. Tongchuan şehrinin de seramik anlamında Çin genelinde ve dünya düzeyinde önemli bir yere sahip olduğunu biliyorum. Her iki şehir arasındaki yakınlığın her alanda geliştirilmesini istiyoruz” dedi.

Tongchuan Belediye Başkanı Chang Yaling de kendilerine gösterilen yakın ilgiden oldukça memnun olduklarını söyledi.  

Tongchuan’ın seramik sanatıyla tanındığını, alternatif tıp alanında tıbbi ilaçların yetiştirildiği bölge olarak bilindiğini söyleyen Belediye Başkanı Chang Yaling, kentte iki farklı seramik köyü bulunduğunu dile getirdi. Yaling, bu yıl seramik sanatının 1400. yılını büyük bir festivalle kutladıklarını ve  150 ülkeden sanatçıların yer aldığı festivale Türkiye’den katılım olduğunu vurguladı.

Nevşehir Belediye Başkanı Atilla Seçen, ziyaretin anısına Belediye Başkanı Chang Yaling’e Avanos el sanatları ürünü olan nazar ağacı motifli seramik tabak takdim ederken, Tongchuan Belediyesi Başkanı Chang Yaling de, Başkan Seçen’e  Çin sembollerini taşıyan  seramik çaydanlık hediye etti.

Facebook Yorumları