Özel Kalem
Çin'in Tongchuan Belediyesi öncülüğündeki heyet Niğde Belediyesi'nde

Çin’in Shanxi eyaletine bağlı Tongchuan Belediye Başkanı Chang Yaling, Nevşehir Belediye Başkanı Atilla Seçen’e nezaket ziyaretinde bulundu.

Çin’in Shanxi eyaletine bağlı seramik endüstrisinin en önemli merkezi konumundaki Tongchuan Belediye Başkanı Chang Yaling beraberindeki heyetle birlikte, Nevşehir Belediye Başkanı Atilla Seçen’e nezaket ziyaretinde bulundu. Seçen, ziyaretinden duyduğu mutluluğu dile getirdi. Seçen, Nevşehir’in 2005 yılında HABİTAT iş birliği ile düzenlenen Uluslararası  Yerel Yönetimler  Dünya Barış Konferansında Dünya Barış Merkezi olarak ilan edildiğini anımsattı.

“Nevşehir 10 bin yıllık tarihe sahip”

Seçen, Nevşehir’in 10 bin yıllık köklü tarihi boyunca farklı din ve inançlardan insanların barış içerisinde hayat sürdüğünü belirtti. Seçen, bölgenin doğal, tarihi ve kültürel birikimleriyle da önemli turizm merkezlerinden biri olduğuna dikkat çekti. Seçen, “Bölgemizdeki çanak ve çömlek yapımı günümüzden 5 bin yıl öncesine kadar dayanan oldukça köklü bir geçmişe sahiptir. Tongchuan şehrinin de seramik anlamında Çin genelinde ve dünya düzeyinde önemli bir yere sahip olduğunu biliyorum. Her iki şehir arasındaki yakınlığın her alanda geliştirilmesini istiyoruz” dedi.

Seramik sanatının 1400’üncü yılı

Tongchuan Belediye Başkanı Chang Yaling ise, kendilerine gösterilen yakın ilgiden oldukça memnun olduklarını söyledi. Tongchuan’ın seramik sanatıyla tanındığını, alternatif tıp alanında tıbbi ilaçların yetiştirildiği bölge olarak bilindiğini söyleyen Belediye Başkanı Chang Yaling, kentte iki farklı seramik köyü bulunduğunu dile getirdi. Yaling, bu yıl seramik sanatının 1400. yılını büyük bir festivalle kutladıklarını aktardı. Yaling, 150 ülkeden sanatçıların yer aldığı festivale Türkiye’den de katılım olduğunu vurguladı.

Nevşehir Belediye Başkanı Atilla Seçen, ziyaretin anısına Belediye Başkanı Chang Yaling’e Avanos el sanatları ürünü olan nazar ağacı motifli seramik tabak takdim etti.. Tongchuan Belediyesi Başkanı Chang Yaling de, Başkan Seçen’e  Çin sembollerini taşıyan  seramik çaydanlık hediye etti.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  EN FAZLA İNTERNET KULLANAN ÜLKE BELLİ OLDU