Özel Kalem

Miniklerden yetişkinlere birçok alanda çeşitli kurslar açan Bursa’nın Yıldırım İlçe Belediyesi, eğitim ve istihdamda yıldırım harekatı başlattı. KOSGEB ile ortaklaşa düzenlenen eğitimlerle vatandaşlara yeni iş olanakları sağlanıyor.

Bursa’nın Yıldırım İlçe Belediyesince, yetişkin ve çocuklara yönelik kurslar devam ediyor. Belediye, özellikle kurumlar arası iş birliği ile meslek edindirme ve girişimciliğin arttırılmasına yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Eğitim ve istihdamda yıldırım harekatı başlatan belediye, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) ile düzenlediği ortak eğitimler ile katılımcılara yeni iş olanakları sağlıyor.

Eğitimler uzmanlar tarafından veriliyor

Kurslarda, girişimcilik özelliklerinin sınanması, iş fikri geliştirme ve yaratıcılık egzersizleri, sorumlu girişimcilik kavramı ve tecrübe paylaşımı, işletme kavramı, işletme fonksiyonları, işletme türleri, işletme kuruluş şekilleri, mali ve hukuki sorumluluklar, pazar araştırması, pazarlama planı, üretim planı, yönetim planı, finansal plan ve iş modeli ile iş planına yönelik atölye çalışmaları yapılıyor. Bugüne kadar uygulamalı girişimcilik eğitimlerini başarıyla tamamlayan 523 girişimci adayı sertifikalarını aldı. Sertifika almaya hak kazananlar, projelerinin uygun görülmesi durumunda KOSGEB hibelerinden faydalandı. Girişimci adaylarına 50 bin liraya kadar hibe desteği sağlandı. Bunların yanı sıra 2016 yılında Yıldırım Belediyesi girişimiyle kurulan Yıldırım Kadın Girişimi Üretim İşletme Kooperatifi de kadınların ekonomik hayata katılımına ve istihdamına destek vermeye devam ediyor.

47 branşta ücretsiz kurs imkanı

Son olarak İşkur İl Müdürlüğü ile işbirliği yapılan işbirliği sayesinde, ev mefruşatı branşı 312 saatlik çeyiz ürünleri hazırlama modülü kapsamında, 16 kursiyer, İşkur’un günlük 25 lira yevmiye desteğiyle 45 günlük eğitimi tamamladı. Eğitim, Yıldırım Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü Yıl-Mek kursları ve Yıldırım Kadın Girişimi Üretim İşletme Kooperatifi’nin faaliyetlerini yürüttüğü Namazgah Kurs Merkezi’nde gerçekleştirildi. Kursiyerlerin sertifikaları 21 Aralık Dünya Kooperatifçilik Günü Programında verildi. Yıl-Mek- Yıldırım Belediyesi Meslek Edindirme Kursları Yıl-Mek 47 branşta ücretsiz kurs imkanı sağlıyor. Bu amaçla 16 farklı kurs merkezi ile Yıldırım genelinde hizmet veriliyor. Kurslar zorunlu ilköğretim yaşını tamamlamış olan herkese kültür, sanat ve meslek edindirme eğitimleri veriyor. Kendini geliştirmek ve yeni bir meslek edinmek isteyenler için kaçırılmaması gereken bir fırsatlar bulunuyor.

İnceleyin:  Meram, 'Yenice Parkı' ile hareketlendi

Maddi imkanı olmayanlara okul öncesi eğitim

Ayrıca ilçede yaşayan ve maddi zorluk çeken ailelerin 4-6 yaş arasındaki çocuklarına ücretsiz okul öncesi eğitim de veriliyor.

Facebook Yorumları