Özel Kalem
İznik UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmeyi hedefliyor

İznik’in UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmasına için paydaş toplantısı düzenlendi. Alan Başkanı Prof. Dr. Murat Taş, yönetim alanı sınırlarının belirlenmesinin İznik’in UNESCO’ya alınmasında öncelikli bir konu olduğuna dikkat çekti.

İznik’in UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmasına için paydaş toplantısı düzenlendi. Toplantıya Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İznik Belediye Başkanı Osman Sargın, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay, İznik Kaymakamı Bülent Bayraktar, Kültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet Gedik, İznik UNESCO Alan Başkanı Prof. Dr. Murat Taş, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve akademisyenler katıldı.

“Yönetim alanı sınırları öncelikli konu”  

Toplantıda konuşan Alan Başkanı Prof. Dr. Murat Taş, yönetim alanı sınırlarının belirlenmesinin İznik’in UNESCO Dünya Mirası Listesi adaylığı için öncelikli bir konu olduğunu ifade etti. Bu aşamada paydaşların görüş, öneri ve değerlendirmelerinin alındığını dile getiren Taş, “Koordinasyon toplantısı sonrasında, yapılan değerlendirmeler ışığında, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kurum, uzman ve paydaş görüşleri talep edilecektir. Bu bilgiler doğrultusunda Yönetim Alanı Sınırları Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylanarak başta ilgili kurumlar olmak üzere tüm paydaşlara iletilecektir. Yönetim alanı onaylandıktan sonra ise İznik’in UNESCO Dünya Miras adaylığı konusunda görüş bildirmek isteyen uzman ve ilgililerden oluşan paydaşların katılacağı genişletilmiş ‘Stratejik Arama Toplantıları’nın yapılması planlanmaktadır” dedi.

“Birçok çalışma yapılması planlanıyor”

Bu toplantılardan çıkan görüşlerle geliştirilecek çalışmalar sayesinde sürecin devam edeceğine dikkat çeken Taş, şu ifadelerde bulundu: “Kurulduğu günden bu yana ev sahipliğini yaptığı birçok medeniyetin kültürel izlerini taşıyan İznik’in aslında bir miras olmaktan çok zengin, doğal ve kültürel değerleriyle gelecek nesillere aktarılması gereken önemli bir emanet olduğunun bilincindeyiz. İznik’in dünya mirası antik bir kent olduğu bilinci ile UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınabilmesi için birçok çalışma yapılması planlanmaktadır. İznik Alan Başkanlığı bünyesinde, İznik konusunda alanında uzman mimarlık, şehir planlama, arkeoloji, sanat tarihi, tarih, dinler tarihi, ziraat, peyzaj, turizm, çevre ve çinicilik gibi birçok bilim insanından oluşan yetkili kurulların yönlendirmesi ile çalışacağız. İznik ile ilgili her türlü paydaşın katkı sağlayacağı bu çalışmalar oldukça kapsamlı ve uzun soluklu bir süreçtir. Bu süreçte başta halkımıza, İznik’teki tüm kamu kurumu temsilcilerine, sivil toplum ve meslek örgütü temsilcileri ile her türlü paydaşa önemli görev ve sorumluluklar düşmektedir.”

İnceleyin:  Afyon'da 'sokak sağlıklaştırma çalışmaları' sürüyor
Facebook Yorumları