bursa kitap 2

Bursa’da düzenlenen kitap fuarları çoğalıyor. İlki yapılacak olan Bursa Büyükşehir Belediyesi Kitap Fuarı, 20 Aralık Cuma günü kapılarını açıyor. Türkiye’nin önde gelen 125 yayınevinin katılacağı fuar, 10 gün boyunca 200 imza etkinliğine, 50 civarında söyleşi ve konferans programına ev sahipliği yapacak. İlber Ortaylı, Ahmet Ümit, Canan Karatay, Ercan Kesal gibi Türkiye’nin tanınan yazarları okurlarıyla buluşacak.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Büyükşehir Belediyesi Kitap Fuarı’nın basın toplantısına katıldı. 20-29 Aralık tarihleri arasında planlanan fuarın Büyükşehir Belediyesi tarafından ilk kez organize edildiğini söyleyen Başkan Aktaş, hem geçmişi bilmek hem de geleceği inşa etmek için kitap okumanın önemli olduğunu vurguladı. Bu doğrultuda fuar düzenlemeye karar verdiklerini anlatan Aktaş, “Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi‘ndeki etkinliğimize; Dergâh, İş Bankası, Yapı Kredi, Ötüken, İz, Doğu Batı, Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu, Akçağ, Alfa ve Sel gibi Türkiye’nin önde gelen 125 yayınevi katılacak. Eski kitapları bizlerle buluşturan sahaflar da organizasyonda yer alacak” dedi.

Kitap kurtları sevdiği yazarlarla buluşacak 

Fuarda 10 gün boyunca 200 civarında imza etkinliği olacağını söyleyen Başkan Aktaş; İlber Ortaylı, İsmail Kara, Ahmet Ümit, Canan Karatay, Ercan Kesal, Serdar Tuncer, Tufan Gündüz, Ali Ayçil ve Tarık Tufan gibi Türkiye’nin tanınan yazarlarının okurlarıyla buluşacağını vurguladı. Başkan Aktaş, “Yine 50’ye yakın konferans ve söyleşi yapılacak. Dolu dolu bir kültür şöleni yaşayacağız” şeklinde konuştu.

Fuar için dost ve kardeş Bosna Hersek’in misafir ülke olarak belirlendiğini kaydeden Başkan Aktaş, yabancı onur konuğu olarak Bosna Hersek Bilimler Akademisi Üyesi, Felsefeci ve Edebiyatçı Prof. Dr. Cevad Karahasan’ın etkinliğe katılacağını vurguladı. Aktaş, Aliya İzzetbegoviç’in torunu ve Aliya Müzesi Müdiresi Nada Berberoviç Dizdareviç ile Bosna Hersek’in Ankara Büyükelçisi Bakir Sadoviç’in açılışa katılacağına değindi. Başkan Aktaş, “Yerli konuk olarak Cumhurbaşkanlığı Bilim Teknoloji ve Yenilik Politikaları Üyesi, Felsefeci ve Düşünür Prof. Dr. Teoman Duralı seçildi” açıklamasını yaptı.

İnceleyin:  BÜYÜKŞEHİR KANODA MADALYALARI TOPLADI (Eskişehir)

bursa kitap 1

 

Facebook Yorumları