Ana SayfaGündemMenderes Belediyesi, 'atık ilaç' projesiyle örnek oldu

Menderes Belediyesi, ‘atık ilaç’ projesiyle örnek oldu

Menderes Belediyesi, süresi dolan ya da kullanılmayan ilaçların toplanarak imha edilmesi amacıyla örnek bir projeye imza attı. Bu kapsamda ilk atık ilaç toplama kutuları ilçedeki eczanelere yerleştirildi. Başkan Kayalar, “Vatandaşlarımızı kampanyamıza destek vermeye davet ediyoruz. Süresi dolan, kullanılmayan ilaçlarınızı lütfen çöpe değil, eczanelerde yer alan atık ilaç toplama kutularına atın” çağrısını yaptı. 

İZMİR – Menderes Belediyesi ile Çevreci Eczacılar Kooperatifi (ÇEKOOP) arasında yapılan protokol ile ilaçların toplanmasına yönelik başlatılan proje kapsamında ilk atık ilaç toplama kutuları ilçedeki eczanelere konuldu. Menderes’te ki eczanelere, üzerinde Menderes Belediyesi, İzmir Eczacılar Odası ve Çevreci Eczacılar Kooperatifi’nin amblemleri bulunan büyük, sarı variller yerleştirildi. Vatandaşlar tarafından atık ilaçların bırakılabileceği variller dolduğunda Menderes Belediyesi tarafından toplanarak imhaya gönderilecek.

“Atık ilaç çevreye ve doğaya zarar veriyor”

Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, ÇEKOOP Yönetim Kurulu Başkanı Eda Çağında ve Konak Belediyesi Sağlık Komisyonu Başkanı Eczacı Barış Özgen ile birlikte eczaneleri ziyaret ederek uygulamayı yerinde inceledi. Başkan Kayalar, tarihi geçmiş, kullanılmayan ilaçların çevreye ve doğaya zarar verdiğini vurguladı.

İzmir’in içme suyu kaynağı olan baraj havzasını, yer altı sularını, denizi ve doğayı koruduklarını söyleyen Başkan Kayalar, “Çevreci Eczacılar Kooperatifi ile birlikte gerçekleştirdiğimiz atık ilaçların toplanmasına yönelik çalışmamız kapsamında uygulamanın başladığı eczanelerimize ziyaret gerçekleştirdik” dedi.

Başkan Kayalar, destek çağrısında bulundu

Projeye destek veren herkese teşekkürlerini ileten Başkan Kayalar, “Tüm vatandaşlarımızı kampanyamıza desteğe davet ediyoruz. Süresi dolan, kullanılmayan ilaçlarınızı lütfen çöpe değil, eczanelerde yer alan atık ilaç toplama kutularına atın” çağrısında bulundu.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla