Ana SayfaÇevreAydın 'yerli üretim bitki' ile güzelleşiyor

Aydın ‘yerli üretim bitki’ ile güzelleşiyor

Aydın Büyükşehir, kenti ‘yerli üretim bitki’ çeşitleriyle süslüyor. Belediye serasında tek seferde 200 bin fide dikimi gerçekleştiriliyor. Aydın’ı güzelleştirmek için dışarıdan sadece kadın üreticileri desteklemek amacıyla kadın kooperatifinden çiçek alımı yapılıyor. Geri kalan çiçeklerin tamamı fidanlıkta yetiştiriliyor.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, 17 ilçenin her mevsim rengârenk olması ve Aydınlıların yaşamaktan keyif alacakları bir kent ortaya çıkarmak için çalıştıklarını söyledi. Başkan Çerçioğlu, kent peyzajında kullanılan neredeyse her bitkiyi Büyükşehir Belediyesi’nin seralarında yetiştirmeye özen gösterdiklerini vurguladı.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu

Yerli üretim bitki yetiştirmek için kapasite artırıldı

Aydın Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi ekipleri, 100 binlerce fidan yetiştirip Aydın’ı güzelleştirmeyi hedefliyor. Kapasitesi artırılan Mimar Sinan Fidanlığı’nda tek seferde 200 bin fide dikimi yapılıyor. Sökümü yapılan mevsimi geçen çiçeklerden bir sonraki yılın çiçekleri yetiştiriliyor. Toplanan tohumlardan veya sökülen çiçeklerden alınan çeltiklerle yetiştirilen çiçeklerle binlerce liralık tasarruf da yapılıyor. Dışarıdan yalnızca kadın üreticileri desteklemek için Çine Mutaflar’daki kadın kooperatifinden çiçek alımı yapılıyor. Geri kalan çiçeklerin tamamı fidanlıkta yetiştiriliyor.

Tohum serasında modern ısıtma sistemine geçildiği için alttan yapılan ısıtmayla tohumların gelişim süreleri kısaldı. Böylelikle serada 12 ay boyunca tohumdan fidan elde etme imkanı oluştu. Fidanlıkta kış sezonu için 100 bin adet aslanağzı, 200 bin godetya, 100 bin menekşe ve 100 bin bellis olmak üzere toplam 500 bin tohum dikimi yapıldı.

aydın peyzaj _1

Ağaç ve çalı grubu bitkiler de yetiştiriliyor

Atatürk Fidanlığı’nda ise kent peyzajında kullanılan ağaç ve çalı grubu bitkiler yetiştiriliyor. Fidanlık ayrıca Fen İşleri ekiplerinin yol yapımlarında ya da yatırım projelerinde sökülmek zorunda kalınan özellikle zeytin ağaçlarına ev sahipliği yapıyor. Sökülüp fidanlığa getirilen ağaçlar burada bakım altına alınıyor ve daha sonra kent peyzajında kullanılıyor.

aydın peyzaj

 

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar