Ana SayfaYapım Onarımİstanbul'da büyük çevre projesi için imzalar atıldı

İstanbul’da büyük çevre projesi için imzalar atıldı

Çevre ve enerji alanında büyük adım olan İstanbul’un geleceğini aydınlatacak büyük çevre projesi için imzalar atıldı.

Eyüp Kemerburgaz Evsel Atık Yakma Ve Enerji Üretim Tesisi İnşaatı Sözleşme İmza Töreni, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla gerçekleşti. Saraçhane belediye binasındaki törene Japon Hitachi Zosen İnova Şirketi CEO’su Franz Josef Mengende, Makyol İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Çebi, İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı ve İBB Genel Sekreter Yardımcıları Çağatay Kalkancı, Mevlüt Bulut, Nihat Macit de katıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş

Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, dünyanın neresinde ne var takip ederek kendileri geliştirerek her hizmet alanında en son teknolojileri kullandıklarını belirtti. Topbaş, “Dünyada ilkleri kullanan bir belediyeyiz. Her alanda başarılıyız ve öncüyüz. Türkiye ve dünyaya model olmanın gururunu yaşamaktayız” dedi.

Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak ulaşımdan sonra en büyük yatırımları çevreye yaptıklarına dikkat çekti. Topbaş, “Yatırım bütçemizin yüzde 21’ini çevre yatırımlarına ayırıyoruz. Yatırımlarımızda çevreye özellikle hassasiyet göstermekteyiz. Bu sadeye İstanbul’un ekolojisi yeniden kendine geliyor. Aktif yeşil alanlarımızı yüzde 100’e yakın arttırdık. 10 milyon ağaç diktik. Duvarlarda bile çiçekler açtırdık” diye konuştu.

“Bütçeyi arttırmayı planlıyoruz”

Topbaş, Türkiye’nin bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5,1 büyüme gösterdiğine dikkat çekti. Başkan Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 12 milyar dolarlık bütçesini önümüzdeki yıl yüzde 15’in üzerinde arttırmayı planladıklarını söyledi. İstanbul’da yaptığımız yatırımlar ülke ekonomisine ve istihdama önemli katkı sunduğunu ifade eden Başkan Topbaş, Eyüp Kemerburgaz Evsel Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi”nin dünyanın en modern ve Avrupa’nın en büyük evsel atık yakma ve elektrik üretme tesisi olduğunu söyledi.

Topbaş, İstanbul’da günde 17 bin 500 ton çöp toplandığına dikkat çekti. Topbaş, şunları kaydetti:
“Bunları toplamak ve bertaraf etmek ayrı bir olay. Geçmişte İstanbul’da vahşi depolama vardı. Kelime kendisi zaten vahşi, 3. dünya ülkelerinde olduğu gibi. O çöp suyunun toprağı ve çevreyi nasıl kirlettiğini düşünebiliyor musunuz? Göreve geldiğimizde düzenli toplama, ayrıştırma ve çöpten elektrik üretme tesisi kurduk. Ancak düzenli depolama da yapsanız, günlük 17 bin 500 ton çöpün bertaraf edilmesi için gelecekte ciddi alanlara ihtiyacı olduğu ortaya çıkıyor. Bunun için de çok ileri teknolojik düzeyde bir tesis inşası için imza atıyoruz.”

“2020’de hizmete almayı planıyoruz”

Tesisi 2020’de hizmete almayı planladıklarını belirten Topbaş, şunları kaydetti:
“Bu tesis, günlük 3 bin ton kapasiteli ve çevreye hiçbir şekilde kirlilik vermeyecek, yaktığı çöpten 1,5 milyon kişilik nüfusun evsel elektrik ihtiyacını karşılayacak. Avrupa yakasının günlük çöpünün yüzde 25’ini burada bertaraf etmiş olacağız. Sera gazlarını ortadan kaldıracak tesisin çatısında güneş panelleri bulunuyor. Bir taraftan çöpü bertaraf ederken elektrik enerjisi üreten ve yılda 1 milyon ton karbondioksit salınımını ortadan kaldıracak olan müthiş bir çevre projesi.”

“Büyük bir çevre projesi, basit bir iş değil”

“2 milyar 638 milyon lira maliyetli bu tesis kenti kurtaracak büyük bir çevre projesi, basit bir iş değil” diyen Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Dünyada son teknolojiyle yapılan en ileri model olacak bu tesisin arkasının gelmesi gerekiyor. Çünkü İstanbul’un nüfusu ve çöp atığı sürekli artıyor. Bu devasa tesisi kendi bütçemizden yapıyoruz ve işletmesini de İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak biz yapacağız.”

Törende konuşmaların ardından Eyüp Kemerburgaz Evsel Atık Yakma Ve Enerji Üretim Tesisi İnşaatı”nın sözleşmesine Japon Hitachi Zosen İnova Şirketi CEO’su Franz Josef Mengende, Makyol İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Çebi ve İBB Genel Sekreter Yardımcısı Çağatay Kalkancı imza attı.

BENZER HABERLER

1 Yorum

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla