Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, mağduriyet yaşadıklarını iddia eden hak sahiplerinin sorununun çözümü için gittiği Ankara’dan müjdeli haberle döndü.

Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, belediye ile Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından Efendibey Kentsel Dönüşüm Alanında sürdürülen projede, hak sahiplerinin 6 yıl önce gerçekleştirilen sözleşmeden daha fazla miktarda borçlanmaya maruz kaldıklarını iddia etmesi üzerine Ankara’ya gitti. Akdoğan burada, TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan ile görüştü. TOKİ’nin Niğde’de devam eden Kentsel Dönüşüm Projesi’nden sorumlu yetkililerin de katıldığı istişare ve değerlendirme toplantısında, hak sahipleri lehine karar çıktı.

“Yeniden uyarlanmasına karar verildi”

Akdoğan, TOKİ Başkanlığındaki istişare ve değerlendirme toplantısının detayları hakkında bilgi verdi. Akdoğan, “Vatandaşlarımızın talebini TOKİ Başkanlığı’na ilettik. TOKİ Başkanımızla yaptığımız görüşme akabinde Efendibey Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi içerisinde vatandaşla TOKİ arasında yapılan protokolde dile getirilen 850 TL metrekare birim fiyatına yeniden uyarlanarak çekilmesi için talimat verildi. Niğde Belediyesi olarak hangi vatandaşın kaç metre yeri var, ne kadar borcu var bunların listelerini tanzim edip önümüzdeki günlerde TOKİ’ye teslim edeceğiz. TOKİ, Pazartesi yada en geç Salı gününe yeni uyarlanmış 850 TL üzerinden yapılmış hesap cetvelini Halkbankası’na gönderecek. Halkbankası da vatandaşı 850 TL’den TOKİ adına borçlandırmış olacak” dedi.

“Sözleşmeye uyuldu”

Başkan Akdoğan, Kentsel Dönüyüm Alanında, hak sahipleri ve TOKİ arasında gerçekleştirilen sözleşmede belirlenen metrekare birim fiyatının 850 TL olduğunu anımsattı. Akdoğan, “Sözleşmede belirtilen rakam şu anda da geçerli rakam haline getirildi. TOKİ Başkanı’nın göstermiş olduğu anlayıştan, TOKİ teknik personelinin verdiği destekten dolayı TOKİ Başkanı olmak üzere tüm teknik heyete teşekkür ediyorum. Niğdemize, Niğdeli hemşehrilerimize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

“Hemşehrilerimizin yanındayız”

Vatandaşın mağduriyet yaşamaması için her zaman gayret gösterdiklerini vurgulayan Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, şunları söyledi:
“Her zaman dile getirdiğimiz gibi konu ne olursa olsun biz hemşehrilerimizin yanındayız. Onların menfaati Niğdemizin menfaatidir. Biz vatandaşımızın bir kuruşunun dahi olsa farklı şekilde dışarı gitmesini istemeyiz. Bu da vatandaşımız için yaptığımız güzel, örnek çalışmalardan biri oldu. Hayırlı, uğurlu olsun.’’

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Eskişehir Belediyesi Sosyal Medya Kullanımında 3. Sırada