Ana SayfaBelediyeBüyükşehir Edremit’in 40 yıllık altyapı sorununu bitiriyor

Büyükşehir Edremit’in 40 yıllık altyapı sorununu bitiriyor

Van Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürlüğünce, Edremit ilçesinin 40 yıllık altyapı sorununu çözecek olan 60 milyon TL’lik projenin startı veriliyor.

Edremit’teki altyapı sorunları artık sona eriyor. VASKİ tarafından yürütülen çalışmalarla ihale aşaması da tamamlanan 60 milyon TL’lik projenin 500 günde tamamlanması hedefleniyor. Projenin detaylarıyla ilgili Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez’in de katılımıyla bir toplantı düzenlendi. 

Edremit ilçesindeki 112 Acil Çağrı Merkezi’nde düzenlenen tanıtım toplantısına katılan Vali Mehmet Emin Bilmez, Projenin önemine dikkat çekerek, “Coğrafi ve turistik açıdan en güzel ilçemiz Edremit olmasına rağmen, maalesef Edremit’in bir kısmında altyapı anlamında ciddi sıkıntısı vardır.  İnşallah bu proje kısa sürede devreye alınarak, bu sorunlar da çözüme kavuşur” dedi. 

Projenin detaylarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez alt yapı açısından adeta ilçenin kaderini değiştirecek olan projenin ihalesinin sonuca bağlandığını ifade ederek, İller Bankası Genel Müdürlüğü tarafından projenin açık ihale usulüyle ihale edildiğini söyledi. 

Projede önemli bir mesafe kat edildiğini belirten Vali Bilmez, yer tahsisi yapıldığını belirterek, “İnşallah İlkbaharla birlikte hızlı bir şekilde yapım aşamasına geçilecek. Bu projenin hayata geçirilmesinden dolayı VASKİ, İller Bankası Bölge Müdürü ve süreci baştan itibaren takip eden Edremit Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Projenin yaklaşık olarak 60 milyon TL bedeli olduğunu aktaran Vali Bilmez, şunları söyledi:

“Edremit’in coğrafi ve turistik açıdan kentin en güzel ilçesi olmasına rağmen, maalesef ilçenin bir kısmında altyapı anlamında ciddi sıkıntılar var. İnşallah bu proje kısa sürede devreye alınır. Ayrıca ilçemizdeki arıtmamızda da son aşamaya gelindi. İnşallah onu da devreye alarak, daha sağlıklı işleyecek bir sistem kuracağız. Bu anlamda projenin Edremit halkına, Van halkına hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum.”

Yüklenici firmanın proje ile ilgili bilgilendirmesinin ardından konuşan Edremit Belediye Başkanı İsmail Say ise ilçenin uzun yıllardan beri altyapı sorunuyla mücadele ettiğini belirterek “Altyapı ile ilgili sorunlar maalesef Edremit’in ilçe olmasından bu yana yani yaklaşık 30- 40 yıldır var olan bir sorundu. Eski Edremit dediğimiz ve Edremit’in yeşilini barındıran kısımda bir altyapı çalışması yoktu. Ayrıca gerek seçim öncesinde gerek seçim sürecinde sahada da en çok karşı karşıya kaldığımız sorunlardan biriydi. Uzun bir uğraştan sonra yaklaşık bir yıllık gecikmeyle de olsa bugün start vermiş olduk. Yüklenici firmada alanında uzman bir firma. Onlar da bir an önce şantiyesini kurup bu işi yapmayı arzulamaktalar. Biz de Edremit Belediyesi olarak bize düşen kısımda bu işin bir an önce bitirilmesini arzu ediyoruz. Projenin ilçemize, ilimize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Soru cevap bölümüyle sona eren toplantıya, Vali Mehmet Emin Bilmez’in yanı sıra Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, İller Bankası Van Bölge Müdürü Ayhan Kayatürk, VASKİ Genel Müdürü Ülker Cem Kaplan ve yüklenici firma yetkilileri katıldı.

Büyükşehir’den toplu taşıma için çevre dostu yerleşke – TIKLAYIN

BİZİ TWİTTER’DA TAKİP EDİN

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla