Adana’nın merkez Yüreğir İlçe Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, hizmete açtıkları kültürevlerinin eğitim yuvası olduğunu söyledi.

Yüreğir İlçe Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, hizmete açtıkları kültürevleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. 11 Kültürevi’nde her yaşa yönelik ücretsiz meslek kurslarının yılın 12 ayı devam ettiğini belirten Çelikcan, yaz kurslarından her yıl binlerce öğrencinin faydalandığını kaydetti. Eğitim-öğretim döneminde ücretsiz olarak verilen ders takviye kursları sayesinde ise birçok öğrencinin isteği okullara yerleştiğini belirten Çelikcan, “Meslek kursları ile de birçok vatandaş işe yerleşme imkânına sahip oluyor. Açılan hobi kurslarından her yaştan insan faydalanıyor. Engelli vatandaşların faydalanacağı ilk engelli koordinasyon merkezini de hizmete açtık. Sosyal ve kültürel belediyeciliğin en güzel örneklerini hayata geçirdik. Engelli vatandaşlarımız artık dört duvar arasından kurtuldu” dedi

Ücretsiz destek kursları

Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı hayata en iyi şekilde hazırlanması gerektiğini belirten Başkan Çelikcan, ”Öğrencilerimiz geleceğimizin teminatıdır. Onlara hayata en güzel şekilde nasıl hazırlarsak geleceğimizi de o kadar sağlama alırız. Bu amaçla hizmete açtığımız 11 kültürevinde çocuklarımıza ücretsiz eğitime destek kursları veriyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kaymakamlık ile işbirliği yaparak ihtiyacı olan öğrencilere destek olup okulların ilk açıldığı hafta yaklaşık her yıl 5 bin öğrenciye kırtasiye ve giyim yardımında bulunarak öğrencilerimize destek oluyoruz. Hepimiz birer engelli adayıyız. Engellilerimizi sosyal hayata kazandırmak ve evlerinden çıkmalarını sağlamak amacıyla Adana’da ilk engelli koordinasyon merkezimizi hizmete açtık. Engelli vatandaşlarımız özel tasarlanmış araçlarımızla evlerinden alınıp engelli koordinasyon merkezimizde çeşitli etkinliklere katılıp tekrar evlerine bırakıyoruz. Böylece engelli vatandaşlarımızın sokağa çıkmasını sağlıyoruz. Engellisine sahip çıkan toplumlar gelişmiş toplumlardır” dedi.

Aile bütçesine katkı

Kültürevlerinin hizmete açılmasıyla birlikte vatandaşların boş zamanlarını da en verimli şekilde değerlendirdiklerini belirten Başkan Çelikcan ”Kültürevlerimize gelen vatandaşlarımız burada öğrendikleri ile genç kızlarımız kendi çeyizlerini hazırlarken, meslek ve hobi kurslarına katılan vatandaşlarımız burada öğrenip ürettikleri ürünleri satarak aile bütçelerine katkı sağlıyorlar. En önemlisi ise burada vatandaşlarımız birbirleriyle kaynaşıp tanışıyorlar. Değişik kültürdeki insanlar birbirlerini tanıyorlar. Sıkı dostluklar kuruluyor” diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Bayrampaşa Belediyesinden personele 'Vatandaşla Pozitif İletişim Teknikleri' eğitimi