Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç ve Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu

CHP’de kurultay tartışmalarına katılan son isimler Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç ve Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç oldu.

CHP’de kurultay tartışmaları sürüyor. 3 CHP’li belediye başkanı daha kurultay tartışmalarına katıldı. Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç ve Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç de kurultay istedi. Kadıköy Belediye Başkanı Nuhoğlu olağanüstü kurultay çağrısını yaptığı yazılı açıklama ile duyurdu. Nuhoğlu, “24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili genel seçim sonuçları partimiz Cumhuriyet Halk Partisi açısından bir değerlendirme, yenilenme ve değişim ihtiyacını zorunlu kılmıştır. Meclisin işlevinin tartışıldığı, ülkemizin geleceği için endişe duyduğumuz koşullarda; CHP siyaset yapma biçimi ve demokrasi anlayışı ile örnek ve umut olmak zorundadır. Halkımızın değişim ve dönüşüm sağlayacağımıza inanmasının ön koşulu, parti içi demokrasinin sağlanmasıdır.Değişim ve dönüşümün tek başına kişilerin değişimi ile olmayacağı açıktır” dedi.

“Anlayış ve politikalarımız değişmeli”

Nuhoğlu, anlayış ve politikalarının değişmesi gerektiğini savundu. Nuhoğlu, “Ülkenin bulunduğu koşullara ve gerekliliklere göre yenilenme sağlanmadan başarı da sağlanamaz. Ülkemizin ve partimizin geleceği için ihtiyaç duyulan değişim, yenilenme ve siyasallaşma parti içi demokrasinin tüm kanallarının işletilmesi ile mümkündür. Önseçimin kalıcı hale getirilmesinden, seçim sonuçlarının doğru analiz edilmesine, ideolojik çizgiden parti içi örgütlenme ve mücadele biçimlerinin konuşulmasına, tartışılan isimler dışında farklı seçeneklerin de gündeme gelebileceği tüm soru ve sorunlarımızı tartışacağımız bir ortamın en kısa sürede gerçekleşmesi gerekmektedir. Partimizin iktidara, halkımızın demokrasi, barış ve huzura ulaşmasını sağlayacak adımları atmak hepimizin sorumluluğundadır. Bu sorumlulukla CHP Kurultayı’nın olağanüstü toplanması için imza verdim. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” diye konuştu.

Kurultaya bir destek de adalardan

İstanbul’un Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç da kurultay istedi. Aytaç, CHP’de bir değişim isteğinin ortaya çıktığını belirtti. Aytaç, bunun için de partinin olağanüstü kurultaya gitmesi için çağrıda bulunup, toplantı çağrısı için imza verdiğini açıkladı.

İnceleyin:  “Zamana verdiğimiz değer, başarı veya başarısızlığımızı belirler”

Twitter hesabından açıkladı

İzmir’in Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç de CHP’deki kurultay tartışmalarına dahil oldu. Gönenç, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, sınırlı bir değişim talebinin çözüm değil ayrışma yaratacağını belirtti. Gönenç, köklü bir değişimi desteklediğini vurguladı. Gönenç, “CHP yüzyıla yaklaşan öyküsü ile Türkiye siyasal tarihinin temel taşıdır ve öyle kalmaya devam edecektir. Değişim taleplerinin de buna verilen yanıtlarında CHP’nin geçmişine yaraşır olgunlukta olması gerekir. Yalnızca Genel Başkanlık ya da parti üst yönetimi ile sınırlı bir “değişim” çözüm değil ayrışma yaratır. Genel Merkez yapılanmasından aşağıya doğru değişmesi gereken çok yapı çok unsur var. Yapısal ve köklü bir “değişim” başarı için kaçınılmaz bir zorunluluk. Üye-delege yapılanmasından örgütlenme biçimine değin kapsayıcı bir restorasyon sürecini başlatmalıyız. Bir buçuk günlük kurultayla değil belki aylar süren katılımcı bir yaklaşımla hazırlanacak çağdaş sosyal demokrat bir parti tüzüğü ile CHP’yi güçlendirip yeniden umutlanmak ve umut vermek için değişim şart” ifadelerini kullandı.

Daha önce İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da kurultay ve değişim çağrısı yapmıştı.

Facebook Yorumları