Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum Belediye Başkanlığı’na yeniden aday olmayacağını ve başka bir siyasi partiye gitmesinin söz konusu olmadığını ifade etti.

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Trafo Bodrum Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen bir etkinlikte, basın mensuplarının Basın Bayramı’nı kutladı. Etkinlikte konuşan Kocadon, “Değerli basın emekçileri önce hepinizin özgürlük gününü kutluyorum. Tabi, 20 yıldır beraberiz. Kimi arkadaşlarla beraber büyüdük kimi arkadaşlarımızın da yaşlanmalarını beraber izliyoruz. Parantez açıyorum, ihtiyarlamalarını demiyorum bakın, yaşlanmalarını diyorum. İnsanlar yaşlanabilir ama ihtiyarlamaz. Gerçekten de bu süreç içinde, herhalde Türkiye’nin en özgür basınının Bodrum’da olduğunun hepiniz farkındasınızdır. 20 yıllık belediye başkanlığım sürecinde, zaman zaman iyi de yazdınız zaman zaman kötü de yazdınız ve zaman zaman eleştirdiniz. Zaman zaman ise karalamalar bile yaptınız. Ama dikkat edin, Mehmet Kocadon tarafından size en ufak bir söylem, ifade ya da bir yaptırım hiçbir zaman olmamıştır” dedi.

“Basın, gözümüz, kulağımız ve dilimizdir”

Kocadon, bunun altında yatan tek şeyin herkesin fikrine inanmak olduğunu dile getirdi. Kocadon, “Özellikle kalemini iyi kullanan arkadaşlara bir defa daha burada teşekkür ediyorum. Basın bizim; gözümüz, kulağımız, dilimizdir. Zaman zaman onların yazdıklarını okuyarak kendimize yön çizeriz hatta ülkeler yön çizerler. Onun için ben gerçekten kalemini özgürce kullanan ve özellikle yöresi için, ülkesi için yön belirleyici eleştiriler yapan bütün basın mensubu arkadaşlarımın bu güzel günlerini bir defa daha kutluyorum. Ben sizlerle beraber bugünlere gelmiş bir arkadaşınızım. Ve dolayısıyla basının ne demek olduğunu gayet iyi biliyorum. Özgür basının benim için neler yaptığını özellikle zor süreçlerimde gayet iyi biliyorum. Onun için bir defa daha hepinizin bu güzel gününü kutluyorum, emekçi kardeşlerime başarılar diliyorum ve hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Gönül ister ki; Türkiye’de bütün yerel basın bu kadar özgür olabilsin, ulusal basın bu kadar özgür olabilsin” diye konuştu.

İnceleyin:  Amerikalılara Türk gıda ürünleri tanıtıldı

“Yeniden aday olmayacağım”

Kocadon, seçimlere ilişkin de açıklamalarda bulundu. Kocadon, Bodrum Belediye Başkanlığına yeniden aday olmayacağını net bir dille açıklayarak, “Bodrum’un esasında en büyük sıkıntısı büyük şehrin küçük şehre bağlanmasından kaynaklandı. Büyük şehir küçük şehre bağlandı. Ve bizim bütün sıkıntılarımız bundan kaynaklandı. Biz büyükşehrin, bizim yetkilerimizi bu kadar elimizden alıp bizi bu kadar daraltacağını hiçbir zaman düşünemedik ama oldu mu? Oldu. Şimdi yasalara ayrı bakmak lazım büyükşehrin uygulamalarına ayrı bakmak lazım. Uygulamalarda bazı esneklikler olabilirdi. Takdir hakkı kullanılabilirdi ama kullanılmadı. Şimdi, onun dışında baktığımızda ise tamam, Muğla’ya adayız. Peki, Muğla olmazsa Bodrum ne olacak diye bir soru var. Arkadaşlar açık ve net söylüyorum: Şu anda Bodrum gibi bir düşüncem yok. Niye yok? Çünkü ben hizmet yapmaya alışmış bir belediye başkanıyım. Bahaneler uyduramam. Onun için de güç şu anda Muğla Büyükşehir’de” ifadelerinde bulundu.

“2 yıldır Bodrum çarşıya giremedik”

Kendimi biraz paslanmış hissettiğini anlatan Başkan Kocadon, şunları söyledi:
“Çünkü meydana karışamıyorsun, limana, otogara, ana arterlere karışamıyorsun. Şehir içini düzenlemeye kalkacaksın, altyapı büyükşehirde, şu izinler büyükşehirde. Hep bir zamanla yarış ve başarılı olamıyorsun. Ondan sonra da onların programına uymuyor bizim programımıza uymuyor. 2 yıldır arkadaşlar Bodrum çarşıya giremedik. Zeki Abi’nin önünü yapamadık. Yok, kuruldan izin; yok, şundan izin bundan izin. Onun için de açıkçası Bodrum’da ben biraz paslandım, kendimi paslanmış hissediyorum. Bu da bana yakışmıyor. Biz icraatı direk uygulayan belediye başkanı modeli olarak 15 yıl böyle çalıştık. Biz yine Bodrum tek belediye olunca aynı güçle çalışacağımızı zannediyorduk ama Büyükşehir Yasası maalesef bunlara müsaade etmiyor. Onun için de Bodrum’u şu anda düşünmüyorum ama şöyle bir gerçek var: Derler ki, partiden mi olur vatandaştan mı olur sizden mi olur, müthiş bir baskı oluşursa, ya başkan işte madem Muğla’dan aday olmayacaksın tekrar Bodrum’dan olur musun diye yine düşünmüyorum.”

İnceleyin:  İmamoğlu: Küçük bir çıkar grubu için değil, 16 milyon için çalışıyoruz

“Sistem, yapıma uymuyor”

Sistemden kaynaklanan bir sıkıntı yaşadığını ve bunun yapısına uymadığını dile getiren Kocadon, şunları kaydetti:
“Bu sefer de ne oluyorum? Kendimi kasıyorum, konuşmak istemiyorum. Sizin gibi dostlar bulamayınca dertleşemiyorsun da. Dertleştiğin zaman insanlar bunu alıp farklı boyutlara taşıyorlar. Kimisi genel merkeze dosya yapıp şikayete gidiyor çocuğu şikayet eder gibi. Yani bir anda istenmeyen asi çocuk oluyorsunuz. Ama ben esasında haklarımı istiyorum. Biraz sesini yükseltince de, asi ruhlu, istenmeyen çocuk oluyorsunuz. Ondan sonra da bir tane günah keçisi buluyorlar. Halbuki beni her vurduklarında,ben biraz daha güçleniyorum, bunun farkında değiller. Adrenalin seviyesi ne kadar yüksek olursa ben o kadar heyecan duyuyorum. O kadar çalışma arzum artıyor ve o kadar kendimi güçlü hissediyorum. Ben bir yerel yöneticiyim. Ne milletvekilliğinde gözüm var, ne de bakanlıkta gözüm var. Bunu da size açıkça söyleyeyim. Ben yerelim yerel kalırım. Ya olur ya da olmaz.”

Facebook Yorumları