Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan

Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan hakkında, “etik dışı davranış” kararı verdi.

Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu, Çanakkale Belediyesinin 2017 Ekim ayı toplantısı ile ilgili harekete geçti. Kurul, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın AK Parti Grubu Başkanvekili Tülay Ömercioğlu’na, “kesin, ahlaklı olun, otur yerine” diye bağırdığı ve hakaret ettiği iddiasıyla resen harekete geçti.

“Makul tavrı sergileyemedi”

Etik Kurulu Başkanı Köksal Toptan başkanlığında çalışmalarını yürüten kurul, inceleme kapsamında, Gökhan’ın savunması ve söz konusu toplantının ilgili oturumuna ait video kaydını istedi. Kurul, video kaydının incelenmesi sonucu, Belediye Başkanı Gökhan’ın, sinirlenerek bir yöneticiden beklenen makul tavrı sergileyemediğini tespit etti. Kurul, oturuma ara vererek ortamı yatıştırmak yerine bağırarak Ömercioğlu’na, “kesin, ahlaklı olun, otur yerine” şeklinde nazik olmayan sözler sarf ettiğini belirledi.

Kurula savunmasını gönderen Ülgür Gökhan, Ömercioğlu’nun, ısrarlı ve tahrik edici bir tavır takındığını, ricalarına rağmen konuşmasını tamamlamadığını belirtti. Gökhan, “Ahlaklı olun” sözü ile siyasi ahlakı kastettiğini dile getirdi. Gökhan, “otur yerine” sözünün ise Ömercioğlu’na değil, bağırarak divana doğru yürüyen başka bir üyeye yönelik olduğunu savundu.

Tebliğ edildi

Kurul, dosyadaki bilgi ve belgelerle raportörün inceleme raporu, iddia ve savunmaları değerlendirdi. Kurul, Çanakkale Belediye Başkanı Gökhan’ın, toplantı nezaketine ve kurum başkanından beklenen nezakete riayet etmediğini belirledi. Kurul, toplantı düzeni sağlama yetkisini kullanırken ölçülü davranmadığına karar verdi. Karar, Belediye Başkanı Gökhan’a ve İçişleri Bakanlığı’na tebliğ edildi, Başbakanlık makamına bildirildi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Çanakkale ve Tepebaşı kardeş kent protokolü imzaladı