Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal

Lara kıyı bandı üzerindeki işletmelerin ruhsat sorunu, halk plajı çalışmaları ve falez işgallerine yönelik hazırlanan raporu karara bağlayan İçişleri Bakanlığı, Antalya’nın Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal hakkında soruşturma izni verdi.

Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın Lara kıyı bandı üzerindeki ruhsatsız işletmeler, iki ayrı noktada yürütülen halk plajı çalışmaları ve falez işgallerine yönelik hazırladığı ön inceleme raporunu karara bağlayan İçişleri Bakanlığı, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal dahil olmak üzere aralarında başkan yardımcısı, imar, emlak, plan, yapı, zabıta müdürü ve zabıta memurlarının bulunduğu 76 belediye personeli hakkında soruşturma izni verdi.

Bakanlık tarafından hazırlanan karar tutanağının ilk bölümünde birinci derece sit alanı üzerinde bulunan Erdal İnönü Parkı ve semt spor sahası çevresinde çok sayıda ruhsatsız işletmenin yer aldığı, bu işletmelerin mühürlenmelerine karşın ticari faaliyetlerine devam ettiği bilgisine yer verildi. İkinci bölümde ise Cender ve Talya Otel önünden Karpuzkaldıran Askeri Tesisleri’ne kadar uzanan yoldaki falez işgallerine değinildi.

Bakanlık tarafından hazırlanan kararla ilgili Hürriyet’e konuşan Başkan Uysal, “Kararı hem belediye başkanı, hem de hukukçu gözüyle inceledim. Açıkçası kıyıları topluma açmamız, halkın takdirini kazanmamız birilerini rahatsız etmiş. Biz ne falezlere zarar verdik, ne de kaçaklara göz yumduk. Kaçaklarla ilgili savcılığa yaptığımız başvurular kayıtlarda mevcuttur. Öyle bir karar metni hazırlanmış ki, yıkım yaptığımız, yasal olarak tüm yaptırımları uyguladığımız işletmelerle ilgili sanki hiçbir işlem yapılmamış gibi gösterilmiş. Ayrıca görev dönemime ait olmayan birçok konuya yine aynı karar metni içinde yer verilip, şahsım ve personelim hakkında soruşturma izni verilmiş. Biz tüm hazırlıklarımızı yaptık hemen karara itiraz edeceğiz ve hukuki haklarımızı sonuna kadar kullanacağız.” dedi.

Facebook Yorumları