Dünyada ilk defa 18 metre uzunluğunda, körüklü, bataryalı, elektrikli, 0 emisyonlu otobüsler (ELBÜS) Elazığ’da toplu taşımada kullanılmaya başlıyor.

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın, “Marka Şehir Elazığ İçin Çözüm Planları” arasında yer alan çevre dostu, elektrikli, bataryalı Elbüs araçlarının bir bölümü Elazığ’a geldi. Araçlar, dünyada ilk kez Elazığ’da kullanılacak. Araçlar, 18 metre uzunluğunda, şarjlı, bataryalı, çevre dostu olmasıyla dikkat çekiyor. Yaklaşık 150 kişi kapasiteli araçların ilk test sürüşünü, Başkan Yanılmaz, basın mensuplarıyla birlikte yaptı.

“Cuma günü fiilen başlayacak”

Uzun bir AR-GE çalışmalarının olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, “Basınla birlikte bir test sürüşündeyiz. Cuma günü itibariyle de araçlar fiilen yolcu taşımaya başlayacaklar. Elazığ için büyük bir farkındalık ortaya koymuş olduk. Dünyada ilk defa 18 metre uzunluğunda, körüklü, bataryalı, elektrikli, 0 emisyonlu otobüsü ilimizi de kullanmış olacağız” dedi.

“Gereken her şeyi düşündük”

Yanılmaz, aracın önemli bir marka değeri olduğunu aktardı. Başkan Yanılmaz, “Aynı zamanda sessiz otobüs. Sanki hareket halinde olmayan bir aracın rölantide çalıştığı anda çıkarmış olduğu sesi duyuyoruz. Bu araçlar, ayaktaki yolcu ile birlikte yaklaşık 150 kişi taşıyabiliyor. Koltukların dizaynının dahi üzerinde çok çalışma yaptık. Çayda çıra figürleri koyduk. Karşılıklı koltukların olmaması için de güzel bir dizayn çalışması yaptık. Yolcularımız geçerken veya otururken birbirini rahatsız etmeyecek. Gereken her şeyi düşündük. Elazığ’dan tüm dünyaya örnek olacak aracı, biz burada kullanmış oluyoruz” diye konuştu.

“Kilometrede 10 kuruş elektrik harcıyor”

Firma sahibi Murat Bozankaya ise, “Otobüsümüz 18 metre uzunluğunda ve 150 kişi kapasiteli. Üstünde 600 kilovat saatlik aküsü bulunuyor. Ortalama 400 kilometre gidebiliyor. 700 beygir gücündedir. 4 tane motoru vardır. Motorlar direk aksların üzerindedir. Kilometre başına 10 kuruş elektrik harcar. Şu an Elazığ’a 6 tane teslim ettik. 2 tanesi yolda. Toplam 15 taneyi bu ayın sonuna kadar teslim etmiş olacağız” ifadelerinde bulundu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  İSTANBUL'UN ULAŞIMINDA DEVRİM