ankara tohum 3

Ankara Büyükşehir Belediyesi, özellikle kırsal mahallelerde üretim yapan çiftçilere 400 ton ücretsiz yem bitkisi tohumu dağıtılacağını açıkladı. Projeyle, çiftçileri üretime teşvik etmek ve sözleşmeli tarıma geçmek hedefleniyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınma hamlesi kapsamında çiftçiye ücretsiz yem bitkisi tohumu dağıtacak. Başkentli çiftçilere daha önce bahar dönemi için tohum desteği sağlayan Ankara Büyükşehir, ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde sözleşmeli yem bitkisi tohumluğu üretimi yapılabilmesi için çiftçilere çağrıda bulundu. Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın talimatıyla hazırlanan proje kapsamında üretim yapacak çiftçilere 400 ton ücretsiz yem bitkisi tohumu dağıtılacak.

Yem bitkisi tohumluğu üretimi artırılacak

Büyükşehir Belediyesi, tohumları kendi topraklarıyla buluşturacak olan çiftçilerin ürettiği yem bitkilerini, kooperatif ve birlikler aracılığıyla satın alacak. Çiftçileri üretmeye teşvik eden proje hakkında detaylı bilgi almak isteyenler Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı’na davet edilirken, tarım aracı, ekipmanı ve altyapısı yeterli olan çiftçiler başvurularını yapmaya başladı. Büyükşehir, şartları karşılayan çiftçiler tarafından yetiştirilen yem bitkilerini daha sonra satın alarak, hayvancılıkla uğraşan üreticilere maliyetine verecek. Yem bitkisi tohumluğu üretimini artırmaya yönelik proje kapsamında hem çiftçilerin ekonomik mağduriyetlerinin giderilmesi hem de üründe kalitenin yükseltilmesi amaçlanıyor.

Projeyle sözleşmeli üretime geçiliyor

Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Yıldırım Şamil Özden, proje ile çiftçinin kazanacağını, Başkent’in kalkınacağını söyledi. Belediye Başkanı Yavaş’ın talimatıyla sözleşmeli üretime geçtiklerini belirten Özden, “İlkbahar ve sonbahar döneminde yem bitkileri konusunda sözleşmeli üretim yapacağız. Üretilen tohumları hayvan üreticisi veya hayvan sahibi çiftçilerimize maliyetine vereceğiz. Hatta maliyetin altında da olabilir. Ziraat odaları, kooperatifler ve birlikler vasıtasıyla biz tohumları onlardan satın alacağız. Yapacağımız protokoller gereği mağdur etmeden onların da emeklerinin üstünde bir değer vereceğiz. Burada üç paydaş var. Biz varız, üreten var, hayvan sahipleri ve teşvik edeceğimiz kişiler var. Herkesi memnun etmek istiyoruz. Bütün çiftçilerimize üreticilerimize bizden tohum almaları çağrısında bulunuyorum” dedi.

İnceleyin:  Kız çocuklarının okullaştırılması için ev ev geziyorlar

“Arazim var, tohumum yok diyen bize gelsin”

Çiftçilere destek olacak projelere devam edeceklerinin altını çizen Özden, “953 kırsal mahallemiz var. Maalesef köy tüzel kişilikleri kalktığı için bazı sıkıntılar yaşanıyor. Sıkıntılarını aşmak için buradayız. Büyükşehir Belediyesi 23. kattayız. Muhtarlarımızı, çiftçilerimizi ve üreticilerimizi bekliyoruz. Arazim var, tohumum yok diyen bize gelsin. Bir şeyler üretmek istiyorum ama nereden başlayacağım bilemiyorum diyen bize gelsin” şeklinde konuştu.

ankara tohum 1
Ankara Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Yıldırım Şamil Özden
Facebook Yorumları