Ana SayfaYapım OnarımYeşilırmak kenarındaki arazi yeşillenecek

Yeşilırmak kenarındaki arazi yeşillenecek

Tokat Belediyesi, kentte 30 yıldır çöp dökülen Yeşilırmak kenarındaki araziyi yeşil alan olarak düzenlemek için çalışmalara başladı.

Tokat Belediyesi, Yeşilırmak kenarında 72 dönümlük arazi üzerinde bulunan eski vahşi çöp depolama alanının ıslah edilerek park haline dönüştürülmesi için çalışma başlattı. Bu kapsamda, 3 milyon 880 bin TL’ye ihale edilen projede yer teslimi yapıldı. İhaleyi alan Bursalı firma tarafından çöp dağlarının kaldırılması için çalışmalar başladı.

Çöplükteki su yeraltı kaynaklarına geçmeyecek

Yaklaşık 6 ay sürede tamamlanması planlanan proje kapsamında 72 dönüm üzerinde bulunan katı atık düzensiz depolama alanındaki çöpler 46 bin 100 metrekarelik alanda toplanacak. Taban geçirmezliği olan yeni bir alan açılarak kil, mebran ve drenaj sistemi sağlayan sızıntı suyu drenaj katmanı ve drenaj boruları yapılacak. Yeni bir sızıntı suyu havuzu yapılarak çöplükteki suyun yeraltı kaynaklarına geçmesi önlenecek.

Bitki yetiştirmeye uygun olacak

Çöplükte ortaya çıkan metan gazı için ise kompos filtre ve gaz bacaları teşkili sağlanacak. Irmak kenarındaki çöpler geçirimsizliği sağlanan alan içerine toplanacak. Çöp düzenlemeden sonra üzeri izolasyon katmanları serildikten sonra üst yüzeyi bitki yetiştirmeye uygun hale getirilecek. Yeşillendirmesi ve ağaçlandırılması yapılacak olan alanda çöp dağları ortadan kaldırılarak park haline getirilecek. Ayrıca park etrafında yeni yollar ulaşıma açılacak.

00004

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu yaptığı açıklamada; “Verdiğimiz sözleri yerine getirmenin gayreti içerisinde hizmetimize devam ediyoruz. Tokat Belediyesi olarak önceliğimiz çevre duyarlılığı. Tokat’ımızın 30 yıl boyunca çöp dökülen bu alanını park haline dönüştürüyoruz. Kazova’nın incisi bu güzel mevkimizdeki çöp dağları ortadan kalkacak, tertemiz bir park haline gelecek. Hem şehrimize güzel bir park alanı kazandırmış olacağız hem de çevreyi bu kirlilikten kurtarmış olacağız. Şehrimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler