Ana SayfaAkıllı KentlerÇöpten hem elektrik enerjisi hem de çiçek üretiliyor

Çöpten hem elektrik enerjisi hem de çiçek üretiliyor

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Katı Atık Dönüşüm ve Enerji Üretim Tesisi’nde hem çöpten elektrik enerjisi hem de oluşan atık ısıyla çiçek üretimi yapıyor. 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin Seyitgazi yolunda hizmet veren Katı Atık Dönüşüm ve Enerji Üretim Tesisi’nde bir yandan şehrin çöpü elektrik enerjisine dönüşürken, diğer yandan da oluşan atık ısı ile rengarenk çiçekler üretiliyor. Ayrıca bu alanda eğitim gören öğrenciler de sıklıkla serayı ziyaret ederek, üretim konusunda Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri tarafından bilgilendiriliyor.

Elektrik üreten tesise dönüştürüldü

1990’lı yıllarda Eskişehir’in en büyük sorunlarından biri olan şehir çöplüğü, Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Katı Atık Dönüşüm ve Enerji Üretim Tesisi ile son teknoloji ile elektrik enerjisi üreten bir yer haline geldi. Tesis, tam kapasite ile çalıştığında 95 bin hanenin günlük elektrik ihtiyacını karşılıyor. Tesiste ortaya çıkan atık ısı, bitki üretimi için de kullanılıyor. Eskişehir’i yaz kış demeden süsleyen rengarenk çiçeklerin bir bölümü bu tesiste üretiliyor.

Serada üretim çeşitliliği artırıldı

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, serada üretim çeşitliliğinin arttırıldığını ve ekiplerin büyük bir özveriyle çalışarak üretim gerçekleştirdiğini ifade ediyor. Yetkililer, dış mekan süs bitkilerinin yanı sıra sukulent, kaktüs, alovera ve kurdela gibi iç mekan bitkilerinin üretimine de başlandığını anlatıyor. Tesis ve sera, özellikle bu alanda eğitim gören üniversite öğrencileri tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. Yetkililer, öğrencilerin hem çöpten elektrik üretimi hem de atık ısıyla seracılık konusunda bilgilendirildiğini ifade ediyor.

HEM ELEKTRİK HEM ÇİÇEK ÜRETEN TESİS 3

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler