Ana SayfaBaşkanlar15 bin üniversiteliye daha eğitim yardımı

15 bin üniversiteliye daha eğitim yardımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 15 bin öğrenciye daha “Genç Üniversiteliye Eğitim Yardımı” projesi kapsamında yardımda bulunacak. Yeni başvurular 27 Ocak – 6 Şubat tarihleri arasında alınacak. Böylece 30 bin öğrenci hedefine ulaşılmış olacak. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçim öncesi vaatlerinden olan eğitim yardımı hayata geçirildi. “Genç Üniversiteliye Eğitim Yardımı” için 108 bin 528 öğrenci başvuruda bulundu. İhtiyaç sahipliği veya ailevi durum kriterlerine göre belirlenen 12 bin 334 üniversiteli eğitim yardımı almaya hak kazandı. Toplam 3 bin 200 TL olarak belirlenen yardımın ilk taksiti olan 1.200 TL. geçen aralık ayında ödendi.

Başvurusu olumlu olan 5 bin 254 kişi ise başvuru koşullarını karşılayamadığı için evrak kontrolü olumsuz sonuçlandı. Sonuçlara beyan uyumsuzluğu, not ortalaması, Açık Öğretim ve ön lisans öğrencisi olmak, son sınıfta olmak ve diğer kurumlardan burs almak gibi sebepler etkili oldu.

Eğitim yardımı kapsamında şartlar değiştirildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yönetimi, 30 bin öğrenci hedefine ulaşılması için yeni bir çalışma başlattı. Kriterleri tuttuğu halde ön lisans ve son sınıfta okuyan kişiler ile not ortalaması belirlenen sınırın altında kalan toplam 2 bin 605 kişinin yeniden değerlendirilmesine karar verildi.

Çalışma kapsamında, yardım kriterlerinde de iyileştirmeye gidildi. Buna göre; 4 üzerinden 2,5, 100 üzerinden 60 olan not ortalaması; 4 üzerinden 2, 100 üzerinden 53 olarak revize edildi. Başka bir kurumdan burs alamama şartı da başvuran kişilerin dezavantajlılık durumu gözetilerek kaldırıldı.

Yeni başvurular 27 Ocak’ta başlayacak

Yeni şartlarla 15 bin öğrenciye daha yardım verilmesi için başvurular, 27 Ocak – 6 Şubat tarihleri arasında gencuniversiteli.ibb.istanbul sitesi üzerinden alınacak. 7 – 9 Şubat arasında yapılacak değerlendirmenin ardından 10 Şubat’ta eğitim yardımı almaya hak kazanan asil öğrenci listesi www.ibb.istanbul sitesi yayınlanacak. Öğrenciler belgelerini 11 – 22 Şubat tarihleri arasında teslim edecek. İhtiyaç olursa 25 Şubat’ta yedek liste açıklanacak.

İBB, 2020-2021 yılı için daha çok öğrenciye, daha yüksek miktarda yardım yapabilmek için hazırlıklara da şimdiden başlandı.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler