Özel Kalem

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP), ne zaman açıklanacağı merakla beklenen Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş oldu.

CHP, MYK ve PM toplantılarının ardından Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayını belirledi. 2014 yerel seçimlerinde de CHP‘den Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olan Mansur Yavaş’ın adı, aynı il için bir daha açıklandı. Yavaş, 2014’te yüzde 43,83 oranında oy almış ancak başkanlığı AK Parti’nin adayı Melih Gökçek’e kaptırmıştı.

Mansur Yavaş kimdir?

Bu seçimde de aday gösterilmesinin ardından gözlerin üzerine çevrildiği Mansur Yavaş, 1955 yılında Beypazarı’nda dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Beypazarı’nda tamamladıktan sonra 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Mezuniyetinden hemen sonra, yerine getirdiği vatani görevi sırasında Nursen Yavaş ile evlendi. Askerliğini tamamladıktan sonra 1986 yılında, Beypazarı’na dönerek serbest avukatlık yapmaya başladı.

Siyasete olan ilgisi gençlik yıllarında başlayan Yavaş, 1989-1994 yılları arasında Belediye Meclisi Üyeliği yaptı. 1994 yılında Beypazarı Belediye Başkan Adayı oldu ancak kazanamadı. Serbest avukatlık ve meclis üyeliğine devam eden Yavaş, 18 Nisan 1999 yılında yapılan seçimlerde ikinci kez adaylığını koydu ve yüzde 51 oy oranı ile kazanarak, Beypazarı Belediye Başkanı oldu.

28 Mart 2004 yılında yapılan seçimlerde yüzde 55 oy ile ikinci kez Belediye Başkanı seçildi. 2009 Yerel Seçimlerinde MHP’den Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Yavaş, yüzde 27’lik oy oranı ile dikkatleri üzerine çekti. 30 Mart 2014 yerel seçimlerine CHP’den Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu. Yavaş bu seçimde yüzde 43.83 oy aldı.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Türkiye'nin ilk uçak fabrikası, en büyük parkı oluyor